Altan Kutucu
Altan Kutucu
E-Posta: altankutucu@olay.com.tr YAZARIN TÜM YAZILARI

Korona ile yaşamak…

Ülkemizde seyircisiz oynanan müsabakalar geçen hafta beklenildiği ve istenildiği gibi süresiz olarak ertelendi. Tüm sporcu, teknik ekip, yönetici, müsabaka görevlileri riskten kurtuldu ve rahatladılar.

Seyircisiz kararı ne kadar riskli bir karar olsa da bundan bir hafta içinde dönülmesi de bir o kadar yerinde bir karardı. Zira, virüsün çok etkilediği İtalya, İspanya, İngiltere, Fransa, Almanya gibi ülkelerde uzunca bir süre seyircili ve devamında seyircisiz maçlar oynanmıştı. Bu arada Fenerbahçe BEKO basketbol takımında ortaya çıkan İspanya Valencia deplasmanından olduğu tahmin edilen tespitler en üzücü taraf oldu. İnşallah en kısa sürede sağlıklarına kavuşurlar ve başka vak’alar gelişmez.

Fiziksel ve psikolojik bütünlüğü tehdit eden her türlü olay bir travmadır. Yaşamımıza, vücut bütünlüğümüze, inanç sistemlerimize, sevdiklerimize yönelik bir tehdit vardır. Bu süreç hiç beklemediğimiz bir anda ve ne yaparsak yapalım asla hazırlıklı olamayacağımız bir şekilde, bütünlük ve süreklilik gibi, varlığımızı yasladığımız temel hayat referanslarımıza inen ani bir darbedir.

Bu ortamda sporculardan verim beklemek onların da aileleri olduğunu düşünmemek ve onlardan maçlara devam etmelerini istemek büyük bir haksızlık olurdu. Zira, oynamak istemeyen ve ülkelerine dönmek isteyen sporcular, takımların maçlara çıkmamaya kadar gidecek bir süreç ve sonucunda oluşacak kaos erteleme kararı ile önlenmiş oldu. Ligler sürecin gelişimine göre bir şekilde tamamlanır ya da gerekirse oynanmaz. Sağlık herşeyin önünde gelir sonuçta bunun bir spor olduğunu unutmamalıyız.

Hayatımızı bir düzene oturtarak ki bu önceki düzeninizden farklı da olabilir, hayatımızın önceliklerini değiştirebiliriz ama en önemlisi bu süreçte “Evde kalalım” temastan kaçınalım, tüm kurallara özellikle hijyene uyalım ve çevremizi bu durumlar için uyaralım, “Koronafobiye” de yakalanmamaya dikkat edelim.

Dünyanın başına gelen bu virüs belasından en az hasar ve kayıpla kurtulmak dileğiyle, sağlıkla kalın kendinize çok iyi bakın.

Tekrar görüşmek üzere…

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X