Altan Kutucu
Altan Kutucu
E-Posta: altankutucu@olay.com.tr YAZARIN TÜM YAZILARI

Ligler tekrar başlar mı?

Şu sıralar virüs belası ile uğraşırken, liglerin durumu ne olacak? Neler yapılabilir? Bir beyin fırtınası yapalım. Yapalım da geçen gün semt pazarındaki kalabalığı ve dip dibe insanları görünce moralim bozuldu. Hani temas yoktu? Hani kurallara uyacaktık? Maalesef bu gidişle bu virüsü kontrol etmemiz çok zor.

İnsanlar bankaya sıra ile alınıyor ama sıra bekleyenler iç içe. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu. ‘İşe gitmeyin evden çalışın’ diyoruz, işe gitmeyenlerin çoğu sokakta. Bu iş böyle olmaz. Biran evvel olayın ciddiyetini kavramamız çok önemli. Yoksa sıkıntılar daha da büyüyecek.

Gelelim spor müsabakaları ne olacak, neler yapılabilir:

Ülkemizdeki en popüler sporlar basketbol ve futbol da süresiz erteleme kararından sonra hemen hemen tüm yabancılar ülkelerine döndüler. Takım antrenmanları yapılamıyor, en iyimser tahminle ‘bir buçuk ay sonra başlıyoruz’ kararı çıksa bu oyuncuların forma girmeleri, psikolojileri yurtdışından dönen oyuncuların karantina durumu, dönmeyen oyuncular, ailelerinin durumları neresinden bakılırsa bakılsın çok ama çok zor bir süreç önümüzde bizleri bekliyor.

Avrupa Futbol şampiyonası ve Tokyo Olimpiyat oyunları bir yıl ileri alındı. Avrupa futbolu en üst organizasyonları süresiz askıya aldı, basketbolda ise NBA ve FİBA maçları süresiz durdurdu ancak Euroleague ve Eurocup devam etmek yönünde enteresan bir noktada.

Elbette müthiş ekonomik kayıplar var. Bunları en aza indirmek ve oynatmak istenebilir ama işin sağlık tarafı çok daha önemli. Devam eden maçlar sonunda hem ülkemiz de hem de dünya da pek çok takım mensubun da pozitif sonuçlar ortaya çıktı. Maçların tekrar başlaması ile olacakları tahmin etmek zor. İyimser bir bakış açısı ile maçlar başlarsa ne tür uygulamalar olabilir bir düşünelim: Basketbolda Play-off sistemi şu anki sıralama göz önüne alınarak direkt başlatılabilir ve kısa zamanda sonuç alınır. Tabii oynayacak yabancı oyuncu bulabilirsek. Ancak arka arkaya gelen açıklamalarda hiçbir takım maçları oynamak istemiyor ve sezon bitsin istiyor.

Futbol da ise işler daha da zor. Orada play-off diye bir sistem yok. (sadece 2011-2012 sezonunda uygulanmıştı). Hafta içi ve hafta sonu sıkıştırılmış maç trafiği ile bitirilmeye çalışılabilir veya play-off da oynanabilir. Ancak orda da yabancı oyuncuların durumu belirsiz ve müthiş borç içinde olan kulüpler de maçların oynanmamasından dolayı çok büyük ekonomik kayıplar oluşmuş durumda. Bir diğer seçenekte liglerin bu hali ile tescil edilmesi. Bu durumda da küme düşme nasıl olacak? Üst lige çıkma ve takım sayılarının artması durumu ortaya çıkacak. Ya da şampiyon ilan edilmeden bitirilebilir ve belli kriterlere göre takımlar Avrupa’ya gidebilir. Bunlar çok zor bir planlama ve sonuçlar doğuracak. Tabii ki her kesimden epey ses getirecek uygulamalar gibi duruyor.

Diyelim ki basketbol da bizim ligler böyle tescil edildi veya şampiyon ilan edilmeden bitirildi ancak Avrupa’da ULEB devam kararı alırsa içerde oynamayan takımlar Avrupa’da nasıl oynayacak? Bu kararların iç dış tüm kurumlar ile koordinasyon içerisinde alınması çok önemli. Eğer Avrupa’da sezon böyle bitirilir ve şampiyon ilan edilmez ise en büyük üzüntüm Euroleauge’i sezon boyunca domine eden her takımı içerde dışarda yenen, oyuncu ve takım bazında rekorları altüst eden, ligin lideri ve muhtemelen bu sezonu şampiyon tamamlayacak Anadolu Efes’e olacak.

Benim bu kadar yıllık tecrübelerime dayanarak öngörüm, Avrupa ve ülkemizde liglerin tekrar başlamasının çok zor olduğu yönünde. İnşallah ben yanılırım da her şey çok çabuk kontrol altına alınır. Tüm spor müsabakaları oynanır ve sezon tamamlanır. Hepinize “Önce sağlık” ve huzur diliyorum.

Tekrar görüşmek üzere…

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X