Altan Kutucu
Altan Kutucu
E-Posta: altankutucu@olay.com.tr YAZARIN TÜM YAZILARI

Sarunas Jasikevicius…

Müthiş basketbolculuğunun yanında son birkaç yıldaki çıkışı ile başarılı bir koç olan Jasikevicius. Şimdilerde antrenörlüğünü yapan bir çok ünlü koç ile rakip olarak mücadelelere giren başarılı bir teknik adam. 1993 yılında U16 Avrupa Şampiyonası’nda yeni doğmuş ülkesini temsilen Türkiye’nin Trabzon şehrine gelmişti. Almanya Mannheim’daki turnuvada başlangıçtaki korkularını yendikten sonra hızlandılar ve iyi oynamaya, hücumda çok sayı yapmaya, eğlenmeye ve en önemlisi kazanmaya başladılar, Sadece ABD finalde onları durdurdu. Turnuva sonunda Kazlauskas takımına şunu dedi; “Artık herkes sizin kim olduğunuzu biliyor” işte bu Litvanya tarzı basketbol ve ekolun başlangıcıydı. O artık tamamlayıcı oyuncu değil tam bir oyun kurucuydu ve ondan takım arkadaşlarını yönlendirmesi isteniyordu. Barcelona’ya geldikten sonra orada kalmayı hak etmenin ne kadar zor olduğunu anlamıştı. Garcia Reneses çok farklı bir koçtu. Sesini yükseltmeden saygı kazanıyordu. Bir sorunu çözmek istediği zaman hep birebir diyalog tercih eder oyuncularını akranlarının önünde asla  utandırmazdı. Cruyff seviyesindeki insanlar ile konuşunca ulaşılması en zor şeylerin aslında yapılması en kolay şeyler olduğunu fark etmişti. Barcelona futbol felsefesinin doğuşunu anlatışı: “Futbolda en önemli şey top, öyle değil mi? Top sizdeyse diğer takımda değildir.” Bu sözleri herkes söyleyebilir ama onları bir yaşam tarzı haline getirebilen azdır. Cruyff bunu başaranlardan biri ve ona yol gösteren bir idoldu. Pesic ile çalışırken özgürlüğü yoktu hayatta ve basketbolda sağlam bir ders aldı. Maccabi onu çok istiyordu. Maccabi’de her şey çok farklıydı. Pesic, rakiplerini onlardan daha sıkı çalışarak yenmek isterken, Blatt rakiplerinden daha fazla düşünerek kazanmak istiyordu. O kadar karışık savunmalarının ve sahte alan savunması oyunlarının olması bu yüzdendi. Dusan Ivkovic örgütleme ve sertlikle aynı anlama geliyordu. Hızı nasıl kontrol edeceklerini ve hatta taktik faul kullanarak bizi ofansif oynamaktan nasıl alıkoyacaklarını iyi biliyorlardı. Çok geçmeden Obradovic’i keşfetti, inanılmaz gibi görünse de sadece birkaç hafta içinde tüm oyun sistemini değiştirmişti. Pat Riley’nin bir sözünü hep hatırlarım derdi: “Sıkı çalışma ve kararlılık size hiçbir şeyi garantilemez ama çalışmanız ve karalılığınız yoksa şansınız da yoktur.” Obradovic tam da böyledir, yeri geldiğinde sizi fazlasıyla zorlar ama gerekli olduğunda ayağını gaz pedalından çekmesini de bilir. Obradovic takımın hata yapmasına izin vermezdi. Her şeyi bütün oyunları tek tek analiz eder her zaman size kazanmanın mümkün olduğu hissini verirdi.

Gençlere tavsiyeleri: Şu anda paraya bakma, doğru takımı seni ortaya çıkaracak ve sana iyi koçlar sağlayacak şampiyonaları ara. Kendine iyi bir isim yap. Oyuncu olarak Magic ve Drazen’i izlemekten çok zevk alırdı. Spanoulis’ten daha sıkı çalışan bir oyuncu görmedim derdi. Söylediği “Kaslarının yapmana izin vermediği şeyi, kafanı kullanarak yapmaktan başka seçeneğin yoktur” sözü de oyuncular için önemli bir sözdür.

Kaderinin koçluk olacağını biliyordu ve bu teklif doğrudan Kaunas’tan gelmişti. Aklından geçenleri açıkça söylemekten, hatta gerekirse bağırmaktan hiç utanmadı, her zaman kazanmak istedi ve eğer başarıyla arasındaki mesafeyi azaltabilecekse, bir şeyleri saklama fikrini kabul etmedi. Kazanmak için tek bir yol yoktur kazanmanın yolları vardır. Kendinizi sürekli yeniden keşfetmek, büyük resmi akılda tutmak gerek. Basketbolda kadro birçok kişiden oluşan ancak tek kişi olan baş antrenörün gerçek uzantısıdır. Profesyonel ve kişisel açıdan aynı dili konuşmak önemlidir. Kendinizi zorlamak için güce, güvenmek için cesarete, dinlemek ve insanların konuşmasına izin vermek için tevazuya ihtiyacınız var. Kazanmak asla tesadüf değildir, tesadüfen şampiyon olamazsınız. Bunu sağlayan tüm sezon içi çalışmalarınız ve ciddiyetinizdir. Bütün zaferler sadece bir gün sürer.

Pini Gershon ile aynı kararlılığa, müthiş ikili Obradovic ve İtoudis’in uyumuna,yeni şeyler denemekten korkmayan Xavi Pascual’ın deneme cesaretine sahip olmayı istedi. Çalıştığı ünlü koçlardan aldıklarını harmanlayan bu adam şimdi bu efsanelerin çoğu ile rekabet içerisinde koç olarak müthiş bir kariyerin daha başlarında. Yolu açık olsun onu izlemeye devam edin.

Haftaya görüşmek üzere…

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X