Günay Yumruktay / Söz Sizde
Günay Yumruktay / Söz Sizde

Güngörmez Mescidi restorasyonu ne zaman bitecek de gün yüzü görecek?

Köşe Yazısını Dinle

Güngörmez Mescidi… Atatürk Caddesi üzerinde ve tarihi Tahtakale’ye girişte bulunan, Ulucami’nin gölgesinde kalan yapım tarihi 1500’lü yıllara dayanan küçük bir mescit.

2017 yılında ilk ziyaret ettiğimde duvarlarındaki aşırı rutubetten sıvasının ve boyasının döküldüğü, orijinal yapısıyla çok da ilgisi kalmamış, minicik şirin avlusunda çeşmesi dahi bulunmayan ancak belki de kendisi kadar eski olan ağacın gölgesindeki tarihi mescidi görünce yetkililerin ilgilenmesi ve dikkatini çekmek amacıyla Söz Sizde köşesinde gündeme taşımıştım.

10.10.2017 tarihinde “Güngörmez Mescidi’ni Kimse de Görmüyor” başlığıyla gerçekten de gölgede kalan bu mescitle ilgili bir çalışma olmadığını görünce tekrar 13 Ocak 2019 tarihinde yine Söz Sizde köşesinde “Güngörmez Mescidi Artık Gün Yüzü Görmeli” başlığıyla tekrar bu sütunlara taşımıştım.

Son olarak da 9 Şubat 2020 tarihinde “Güngörmez Mescidi Gün Yüzü Görecek mi?” başlığıyla yayımlanan yazıdan sonra yetkililerin dikkatini çekmiş olmalı ki, Vakıflar Genel Müdürlüğü küçük, şirin Güngörmez Mescidi’nin artık gün yüzü görmesi zamanının geldiğini düşünerek 14 Temmuz 2020 tarihinde mescitte restorasyona başlanıldı.

Çalışma alanındaki tabelada da işin bitim tarihi 12 Mayıs 2021 olarak görünüyordu. 2023 yılındayız ve Güngörmez Mescidi hâlâ gün yüzüne çıkmayı bekliyor. Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne ait bu mescit acaba ne zaman açılacak? Saygılarımla.

Bir vatandaş

Ramazan gelmeden zamlar gelmeye başladı

Günay Bey, geçtiğimiz günlerde çarşı pazar dolaşıyordum. Daha ramazan ayına girmeden gıda fiyatlarında yükseliş başlamış. Ramazan gıda kolileri bile geçmiş yıllara göre büyük bir farkla zamlanmış durumda.

Maalesef ki, bir ülkem klasiği olarak her ramazan bu durumu yaşamaktayız ama, böyle sıkıntılı bir dönemden geçerken fiyat artışlarının bu kadar uçuk olması, hem vatandaş açısından sıkıntılı hem de ramazan için gıda kolisi dağıtacak hayırsever insanlar için de zor bir durum olacak.

Market zincirlerinin, gıda üreticilerinin hiç olmazsa bu önümüzdeki ramazanda zamlar yapmak yerine, kampanyalarla insanları rahat bir ramazan geçirmeleri için insaflı olmalarını ümit ediyorum.

Saygılarımla.

Bir okur

Suyu kullanırken tasarruf etmeliyiz

Kentimizde yeterli yağışların olmaması nedeniyle barajlarımızdaki su sorunu hâlâ devam ediyor. Doğancı Barajı’nda yüzde 32, Nilüfer Barajı’nda ise yüzde 3 su rezervimiz kalmış durumda. Daha büyük sorunlar yaşamak için sularımızı tasarruflu kullanmak mecburiyetindeyiz.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X