Mustafa Özdal
Mustafa Özdal

Pazar çeşnisi

Yoğun gündem arasında çok öne çıkmadı ama  geçen haftanın en tartışmalı açıklaması Kılıçdaroğlu’ndan geldi:

“Sağ, sol kavramlarına karşıyım. 21. Yüzyılın sorunlarını, 18’inci yüzyılın kavramlarıyla mı çözeceğiz?”

İdeolojik alt yapısı, siyasal birikimi, entelektüel yönü ile günümüz siyasi liderlerinden pek farkını göremediğimiz Kılıçdaroğlu’nun bu açıklamasına çok şaşırmadık aslında.

Kılıçdaroğlu’nun sözleri bana Napolyon’un şu meşhur hikayesini anımsattı:

Napolyon,  komutanları toplar ve sorar; ‘Söyleyin bakalım savaşı neden kaybettik?’ Korkudan tir tir titreyen generaller, birkaç nedeni var derler ve saymaya başlarlar; ‘Bir, barut bitti!’ Napolyon, ‘Tamam gerisini saymana gerek yok.’ diyerek generalin konuşmasını hiddetle keser.

Kılıçdaroğlu’nun ‘sağ, sol kalmadı’ açıklamasına söylenecek çok şey olsa da sadece CHP tüzüğünde yer alan, “CHP, başta Kurtuluş Savaşı’mız olmak üzere, aydınlanma ideallerini, emek mücadelelerini, sosyal demokrasinin özgürlük, eşitlik ve dayanışma ilkelerini benimseyen çağdaş, demokratik sol bir siyasi partidir”  ifadelerini hatırlatmak yeterli.

***

Kılıçdaroğlu, genel başkanlık koltuğuna oturduğu günden bu yana, sağ seçmenin oylarını alabilmek için sağa öykünüyor, sağ kökenli siyasetçileri ya milletvekili ve belediye başkanı yapıyor, ya da partinin vitrinine koyuyor.

Ancak bu politikasının sonuç vermediği 9 yılda girdiği, 9 seçimi kaybetmesiyle anlaşıldı.

Ne ki bir tek kendisi anlamadı.

***

Genel başkanı olduğu partisinin tüzüğünü ihlal eden Kılıçdaroğlu’nun ‘sağ, sol yoktur” sözlerinin şöyle bir riski de var:

Yarın öbür gün, siyasi rakipleri seçim meydanlarında, “bu partinin sol ile sol değerlerle uzaktan yakından ilgisi yok. Bunu biz değil, bizzat genel başkanları söylüyor” deseler, CHP’liler ne diyecekler?

***

Anayasa Mahkemesi, Enis Berberoğlu ile ilgili  ikinci kez hak ihlali kararı verdi.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, ikinci kez “Anayasa Mahkemesi kararları bağlayıcıdır” dedi.

Bakalım, yerel mahkeme ikinci kez Anayasa Mahkemesi kararına direnecek mi?

***

İstanbul’da dairesi 198 bin dolardan başlayan sitede ‘yoksulluğu engellemek’ amaçlı Adalet ve Demokrasi Vakfı kuruldu. 100 bin lira mal varlığı olan vakfın amacı “Yoksulluğu engellemek, adaletli paylaşımın yayılmasına katkı yapmak ve vakıf senedinde belirtilen diğer amaçları gerçekleştirmek” diye açıklandı.

NOT: Zaytung haberi değildir.

***

Pazartesi Söyleşileri’nin bu haftaki konuğu İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül.

Aygül ile tarım kenti Bursa’yı konuştuk.

Efendim iyi pazarlar.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X