1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. KÜLTÜR SANAT

  4. 'Ahilik sistemi' liselerde
'Ahilik sistemi' liselerde

'Ahilik sistemi' liselerde

Ahilik sisteminin edebiyat üzerinden tanıtımı için gerçekleştirilen “Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde Edebi Eserler Üzerinden Ahilik Değerlerinin Yaygınlaştırılması” projesiyle liseli öğrenciler akademisyenlerle buluştu.

A+A-

Dilek Atlı

Türk kültürünün önemli parçalarından biri olan Ahilik sistemini tanıtmak üzere geçtiğimiz aylarda Kültür ve Turizm Bakanlığı katkılarıyla “Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde Edebi Eserler Üzerinden Ahilik Değerlerinin Yaygınlaştırılması” adlı proje hayata geçirildi. Projeyle seçilen okullarda öğrencilere eğitimler verildi. Ahiliğin Tanıtımı Hakkında 2017 Yılı Faaliyet Raporu'nu açıklayan Bursa Ticaret İl Müdürü ve yazar Zübeyir Tokgöz proje ile ilgili gelişmeleri aktardı.

Ahilik sisteminin, sadece ticari hayatı düzenleyen kurallar bütünü olmadığının, aynı zamanda sosyal, kültürel hayatı ve Osmanlı Devleti'nin siyasi hayatını da etkilediğini dile getiren projen yürütücüsü Zübeyir Tokgöz, çalışmalarının sonuçlarını değerlendirdi. Kaleme aldığı “Ahi Evrân ve Ahilik Sistemi” adlı kitabı projenin uygulandığı okullardaki öğrencilere armağan edilen Tokgöz, “Günümüzdeki verimlilik, toplam kalite yönetimi, tüketicinin korunması, sosyal güvenlik, uzmanlaşma, standardizasyon, oto kontrol gibi çağdaş kavramları yüzyıllar önce ortaya koymuş olan Ahilik sisteminin tanıtılması ve genç nesillere aktarılması amacıyla bu proje gerçekleştirildi” diye konuştu.

EDEBİ ESER YARIŞMASI...

Proje kapsamında M.Kemal Coşkunöz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde yapılan eğitimlerde öğrencilerin Ahilik sistemi ve değerleri ile edebi eser yazımı konularında akademisyenlerce bilgilendirildiklerini belirten Tokgöz,  bu bilgilendirmeden sonra öğrencilerin Ahilik ile ilgili hikâye, şiir, deneme gibi alanlarda edebi eserler kaleme alarak düzenlenen yarışmaya katıldıklarını kaydetti. 

Seçici kurul tarafından değerlendirilen eserler arasında dereceye girenlerin ve yayımlanmaya hak kazanan yazınların kitaplaştırılacağını da söyleyen Tokgöz, “Geçtiğimiz hafta düzenlenen törenle edebi eser yarışmasında dereceye giren öğrencilere birincilik, ikincilik, üçüncülük ile iki adet mansiyon ödülü verildi. Projeye destek veren akademisyen ve ilgili okul müdür ve müdür yardımcılarına teşekkür plaketi sunuldu. Ayrıca, eğitim seminerlerinin etkinliğine ilişkin sonuçların kamuoyu ile paylaşılması, edebi eserlerin yer aldığı kitap ile Ahilik sistemine ilişkin bilgilerin yer aldığı web sitesinin (www.ahiliksistemi.com) de tanıtımı yapıldı” dedi. 

ÖĞRENCİLERE BİLGİ VERİLDİ...

Zübeyr Tokgöz, projenin ön hazırlık çalışmaları kapsamında  ‘tesadüfi örneklem' yöntemiyle Bursa'da iki okulun belirlendiğini, Milli Eğitim Bakanlığı ve Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri'nden gerekli  izinlerin alındığını belirtti. Tokgöz, projenin hayata geçişini şu sözlerle anlattı: “Öğrencilerin eğitim müfredatlarına ve seviyelerine uygun olarak hazırlanmış Ahilik sistemi ve değerleri eğitim modülü ile edebi eser türleri eğitim modülü üniversitelerde görev yapan akademisyenlerden temin edildi. Öğrencilerin bilgi ve farkındalıklarını tespit etmek amacıyla eğitim öncesinde ve sonrasında uygulanmak üzere ön test ve son testler yapıldı. Ahilik sisteminin ve değerlerinin anlatıldığı rehber kitap temin edilerek öğrencilere dağıtıldı. M.Kemal Coşkunöz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerine 26 Ekim 2017 tarihinde şahsım ve Gazi Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. Gülhan Güven tarafından Ahilik kültürü ve Ahilik değerleri konusunda bilgi verildi. Uludağ Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretim Görevlisi Ayşe Energin tarafından da edebi eser yazımı konusunda bilgi verildi. Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerineyse 31 Ekim 2017 tarihinde yine şahsım ve Gazi Üniversitesi'nden Temel Eğitim Bilimleri Uzmanı Betül Tokgöz tarafından Ahilik kültürü ve Ahilik değerleri konusunda hazırlanan eğitim modülleri üzerinden bilgi aktarıldı. Yine U.Ü. Türk Dili ve Edebiyatı Öğretim Görevlisi Ayşe Energin edebi eser yazımı konusunda öğrencileri bilgilendirdi. Öğrencilerin bu çalışmalar sonucunda kaleme aldığı yazınlar ise seçici kurulumuzu oluşturan Uludağ Üniversitesi'nden Ayşe Energin ve Gazi Üniversitesi'nden Prof. Dr. İbrahim Atalay tarafından belirlendi ve 26 Aralık tarihinde sonuçlar açıklandı. Öğrencilerin projemize olan ilgisi ve katılımı yoğundu. 2018 yılı içerisinde belirlenecek farklı okullarda projemizi uygulamaya devam edeceğiz.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.