1 Euro’ya banka

İspanya’nın 6. büyük bankası olan Popular, iflasın eşiğine gelince 1 Euro’ya Santander bankası tarafından satın alındı.

1 Euro’ya banka

Son 8 gündür sürekli düşüşlerle hisseleri yüzde 50’den fazla kayba uğrayan, Avrupa Merkez Bankası (AMB) ve İspanya Banka Yeniden Yapılandırma Fonu (FROB) tarafından önceki akşam ‘iş yapamaz’ ilan edilen Popular bankasının yüzde 100’ü 1 Euro karşılığında Santander bankasına geçti. Ülkenin en büyük bankası olan Santander, Popular bankasını kurtarmak için 7 milyar Euro’luk sermaye artışına gitmeyi planladığını açıkladı.

17 MİLYON MÜŞTERİSİ VAR

AMB, Popular bankasının kurtarılma operasyonunda devlet yardım fonunun hiçbir şekilde kullanılmamış olmasına dikkat çekerken, İspanya Ekonomi Bakanı Luis de Guindos da kamu kaynakları kullanılmadan satışın sona ermesini ‘iyi bir çıkış’ olarak değerlendirdi. Avrupa Komisyonu kaynakları da ‘iflası önlenemez’ olarak gösterdikleri Popular bankasının Santander’e devrine destek verdiklerini belirttiler. Bu arada AMB’nin müdahale ettiği ilk banka olarak gösterilen Popular’ın İspanya ve Portekiz’deki 17 milyon müşterisinin banka hesaplarının devlet güvencesinde olduğu ancak geçtiğimiz mart ayı sonu itibariyle 305 bin 152 olarak belirtilen hissedarlarının tüm yatırımlarını kaybettiği bildirildi. Ayrıca İspanya Ulusal Menkul Kıymetler Borsası Komisyonu da (CNMV), Popular bankasıyla bağlantılı borsadaki tüm işlemleri durdurma kararı aldı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X