10 milyon yerli turist hedefi

Turizm sektörü, içeride hedef büyütüyor. Erken rezervasyon avantajı ile sayıları her geçen gün artan yerli turistteki potansiyele inandıklarını belirten TÜROFED Başkanı Ayık, geçen yıl otellerde 6 milyon vatandaşın konakladığını vurguladı.

10 milyon yerli turist hedefi
HABERİ PAYLAŞ

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, bu yıl veya en geç 1-2 yıl içerisinde 10 milyon yerli turiste hizmet vermeyi hedeflediklerini bildirdi.

Ayık, yaptığı açıklamada, geçen yıl yurt içi otellerde konaklayan yerli turist sayısının 5-6 milyon civarında olduğunu kaydetti. Geçmişte, sezona girmeden satışların yaklaşık yüzde 60’ını erken rezervasyon üzerinden, yüzde 40’lık bölümünü de katalog ya da son dakika satışları ile gerçekleştirdiklerini ifade eden Ayık, iç pazarda erken rezervasyonla tatil paketi satın almanın yerli müşterilerin lehine olduğunu söyledi. Ayık, bu yıl veya en geç 1-2 yıl içerisinde 10 milyon yerli turiste hizmet vermeyi hedeflediklerini belirterek, ”Böyle bir potansiyelin varlığına da inanıyoruz. Konaklama tesislerinin üzerine düşeni yerine getirmeleriyle bu rakama ulaşmak istiyoruz” dedi.

KONGRE TURİZMİ ÖNEMLİ

Osman Ayık, Türkiye’nin kongre turizmi konusunda son yıllarda ciddi atak içerisinde olduğunu ifade ederek, ”İstanbul bu anlamda en avantajlı kent. THY’nin bu konudaki çabalarıyla İstanbul, tüm dünyaya bağlanmıştı. 100’den fazla ülkeden İstanbul’a bağlantı vardı. Bu konu turizm için çok büyük bir avantaj” şeklinde konuştu. Bu alanda Antalya’nın da şansının yüksek olduğunu dile getiren Ayık, bu şehre 60’a yakın ülkeden, 300 civarında destinasyondan bağlantı olduğunu işaret etti. Ayık, kongre gibi iptal edilen organizasyonları geri kazanmanın en az birkaç yıl aldığını ifade ederek, ”İstanbul, özellikle 2018-2019’dan itibaren tekrar kongre turizminde bir çıkış yapabilir. Bu konuda çok ciddi çaba göstermek lazım” diye konuştu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X