’10 yılda 10 binden fazla papağan eğittim’

Bursa’da 10 yıldır papağan eğitmeni olarak görev yapan Kerim Atuntabak’ın eğitim verdiği papağanlar kapışılıyor. Altuntabak’ın eğitim verdiği Makav cinsi papağan bir an olsun omzundan inmezken, aynı zamanda ‘Allah’ diyerek zikrediyor.

’10 yılda 10 binden fazla papağan eğittim’
HABERİ PAYLAŞ

Bursa’nın Yıldırım ilçesine bağlı Zeyniler Mahallesi’nde yabani papağan eğitmenliği yaparak geçimini sağlayan Kerim Altuntabak yaklaşık 10 yıldır papağanlarla iç içe yaşıyor. Hobi olarak başladığı papağan merakının kendisini profesyonel kuş eğitmenliğine kadar getirdiğini anlatan Altuntabak, 10 yılda 10 binden fazla papağan eğittiğini söyledi. Zikreden papağandan, küfredene kadar papağan bulunduğunu belirten Altuntabak, “Papağanlar küçük çocuk gibidir, yanında küfürlü konuşursan küfrederler, dua okursan dua okumaya başlarlar” diye konuştu. 

“EVİN KÜÇÜK ÇOCUĞU OLMASINI KABUL EDERSENİZ PAPAĞAN BESLEYİN”

Eğittiği papağanların çevredekilerin dikkatini çekmesiyle birlikte şöhretinin arttığını ve kendisini bu sektörün içerisinde bulduğunu belirten Kerim Altuntabak, birçok vilayetten eğitim için kendisine papağan geldiğinin altını çizdi. Papağan beslemenin inceliklerinin olduğunu belirten Altuntabak, dikkatli olunmazsa yabani papağanların parmak kopartmaya kadar varabilen ciddi yaralanmalara sebebiyet verebileceğini söyledi. 

Papağanların beyninin 7 yaşındaki bir çocuğun beyniyle aynı oranda çalıştığını iddia eden Altuntabak, “Öncelikle bu hayvanların narin ve sezgisinin kuvvetli olduğunun altını çizmem gerek. Zaten gerekli sevgi ve şefkat göstermeyecek olanlara papağan satmıyorum. Bugüne kadar 10 binden fazla papağan eğittim hatta bu uğurda ilk zamanlarımda parmağımdan ve kolumdan ciddi yaralar aldım. Normal bir insanı olumsuzluklar yıldırabilir ama ben engellerin üzerine gidilerek aşılacağına inanan insanım. Zaten papağan eğitiminde başarılı olmamın sebebi de ısrarcı olmam. Papağanı 7 yaşında sevgi ve şefkate muhtaç olan çocuk gibi düşünün. İyi bir papağanınız olması için bir parça zahmet çekmeniz, yaramazlıklarına göz yumup merhamet etmeniz, sözün özü hayvana insan gibi kıymet vermeniz gerekiyor. Hayvanı kafese mahkum, özgürlükten mahrum ederseniz hayatınıza neşe katan bir kuş olmayacağı gibi neşenizi kaçıran, hatta zaman zaman sabrınızı taşıran bir kuş göreceksiniz” dedi.

“YASA DIŞI YOLLARLA GETİRİLEN PAPAĞANLARDAN UZAK DURUN”

Türkiye’de üretimi neredeyse imkansız olan papağanların yurt dışından ithal edildiğinin altını çizen Altuntabak, “Papağan edinecek arkadaşlara tavsiyem yasa dışı yollarla gelen bileziği ve belgeleri olmayan hayvanları almayın. Karantinaya girmemiş yahut Ctees belgesi olmayan kuşları sahiplenmeyin. Diğer ülkelerden geldiği için herhangi bir virüs getirme ihtimalleri çok yüksek. Bunun için gerekli belgeleri sorgulayın, içinizde şüphe kalmasın” diye konuştu.

EĞİTTİĞİ PAPAĞAN ZİKİR ÇEKİYOR

Papağanların cins ve yaşlarına göre fiyatlarının farklılık gösterdiğini belirten Kerim Altuntabak, eğittiği papağanların fiyatlarının bin liradan başlayıp 20 bin liraya kadar alıcı bulduğunu söyledi. Altuntabak, “Mesela jako dediğimiz Afrika gri papağanlarında tüy ve kepek problemi olur, lakin en fazla konuşma kabiliyeti olan kuş da bu. Makavlar elde ve evde beslenecek hayvanlar değil görselliği hoş olduğu için otel, restoran, fotoğrafçı ve yüksek tavanlı geniş evlere tavsiye ediyoruz. Jako en fazla 30 cm oluyor fakat makavlar kuyrukla beraber bir metreyi buluyor. Hayvanın hakkını gözetmek, zemine göre kuş beslemek lazım” açıklamasında bulundu.

İş yeri Zeyniler Camii karşısında olduğu için namaz çıkışı cami cemaatinin sık sık dükkana gelip papağanlarla ilgilendiğini, bu nedenle eğitim verdiği makav cinsi bir papağanın ‘Allah’ diyerek zikretmeyi öğrendiğini belirten Altuntabak, “Bu papağanlar çocuk gibiler yanlarında küfür edersen küfürbaz olurlar. Ama dua edersen böyle kendiliğinden zikir çekerler ne olur papağan sahipleri kuşlarının yanında küfürlü kelime sarf etmesin benim müşterilerimden tek isteğim” dedi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X