1065 yılında Bursa’nın bu ilçesi felaketi yaşamıştı! ‘Yine aynı yerde…’

1065 yılında İstanbul, Kocaeli ve İznik’te etkili olan 8.0 şiddetinde bir deprem meydana gelmişti. Bursa ve çevresinde de etkili olan bu depremce büyük can kaybının olduğu tarihsel kayıtlarda gösteriyor… Bugünde… Deprem Uzmanı Dr. Ramazan Demirtaş, 1065 yılında Geyve-Mekece-İznik-Gemlik kolunun büyük bir deprem üretmesi ve bugünde aynı fayın üzerinde sık sık deprem meydana gelmesine dikkat çekip uyardı…

1065 yılında Bursa’nın bu ilçesi felaketi yaşamıştı! ‘Yine aynı yerde…’

AFAD tarafından verilen bilgilere göre Bursa Gemlik’te 4.1 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Yaşanan sarsıntı sonrasında uzmanlar tarafından bazı açıklamalar yapıldı.

Deprem Uzmanı Dr. Ramazan Demirtaş son zamanlarda yoğun depremlerin meydana geldiğini belirterek,

“Kuzey Anadolu Fay Zonu’nun sismik boşluk (Demirtaş ve Yılmaz 1996) konumda olan Geyve-Mekece-İznik-Gemlik kolunun Gemlik (Bursa) parçasında 4.1 büyüklüğünde deprem oldu. Bu hat boyunca son zamanlarda yoğun depremler olmaya başladı. Yakından izlenmeli. Geyve-Mekece-İznik-Gemlik kolunun İznik-Mekece segmentinin en son 959 yıl önce 1065 depremini üretmesi; Mudanya (Bursa) açıklarında 4 Aralık 2023 5.1 depremi ve artçılarının devam etmesi; bugün de 4.1 büyüklüğünde deprem olması özellikle bu kolun yakından izlenmesi gerektiğine işaret ediyor”

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X