11 milyar dolarlık tasarruf

Petrolün varil fiyatında 20 Haziran 2014’ten bu yana yaşanan inişli-çıkışlı seyir, Türkiye’nin yaklaşık 11 milyar dolar tasarruf etmesini sağladı.

11 milyar dolarlık tasarruf
HABERİ PAYLAŞ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı verilerinden derlenen bilgilere göre, Türkiye’de günlük yaklaşık 82 bin ton (554 bin varil), yıllık ise yaklaşık 30 milyon ton petrol ve petrol ürünleri talebi bulunuyor. 

Bu talebin 47 bin varili Türkiye’de üretilirken, kalan kısmı ithalatla temin ediliyor. 20 Haziran 2014 tarihinde ham petrolün varil fiyatı 115 dolardı. Bu tarihten itibaren fiyat düşmeye başlayınca Türkiye’nin ithalat faturasında azalma meydana geldi. Fiyatlarda varil başına 70 dolara kadar gerileme yaşandı. Ton bazında ise bu miktar 500 doları buldu.

GÜNDE 40 MİLYON DOLAR

Ycharts Finans Terminali’nde bulunan petrolün varil başı fiyatı ile Türkiye’nin günlük ithalat miktarı baz alınarak hesap yapıldığında Türkiye, 20 Haziran 2014 fiyatlarıyla petrol ve petrol ürünlerine 28 milyar dolar ödeme yapacaktı. Petrol fiyatlarındaki gerilemeyle bu rakam, 17 milyar dolar seviyesinde kaldı. Böylelikle 14 ay içerisinde Türkiye petrol fiyatlarındaki düşüşten yaklaşık 11 milyar dolar tasarruf sağladı. Petrolün varil başına fiyatında yaşanan düşüşle Türkiye’nin günlük ithalat faturası 20 Haziran 2014’le kıyaslandığında 40 milyon doları bulan bir fark meydana geldi.

BENZİNE 70 KURUŞ İNDİRİM

Petrolün varil başı fiyatında 20 Haziran 2014’ten itibaren yaşanan düşüş, etkisini benzin ve motorin fiyatlarında belirli ölçüde gösterdi. 20 Haziran 2014 sonrasında Türkiye’de benzinde yaklaşık 70 kuruş indirim gözlenirken, bu miktar motorinde 65 kuruş seviyesinde gerçekleşti. Benzin ve akaryakıt fiyat oluşumunda ham petrol fiyatlarının etkisi olmasının yanı sıra navlun bedeli, döviz kuru, ülkelerin mevzuatlarına göre gümrük vergileri, ÖTV ve KDV gibi vergilendirme çeşitleri gibi etmenlerin de rol oynadığı belirtiliyor. 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X