120 yıllık cami eski ihtişamına kavuştu

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yenilenen 120 yıllık Selimiye Camii törenle ibadete açıldı.

120 yıllık cami eski ihtişamına kavuştu
HABERİ PAYLAŞ

Büyükşehir Belediyesi, Altıparmak Selimiye Mahallesi’nde bulunan Selimiye Camii’ni de yenilediği eserler arasına kattı. Yaklaşık 120 yıllık geçmişi bulunan camiyi restore eden belediye, bölgeye aynı zamanda bir de meydan kazandırdı.

1892 yılında Tırnovalı Hacı Ahmed tarafından yaptırılan caminin açılışı, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, AK Parti Milletvekili Bedrettin Yıldırım, İl Müftüsü Prof.Dr. Mehmet Emin Ay ve protokol üyeleri tarafından gerçekleştirildi. Açılışta konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’nın sultanlar ve evliyalar şehri olduğunu vurgulayarak, tarihi ve kültürel açıdan dünyaya örnek çalışmalar gerçekleştirdiklerini söyledi.

Şehirde nerede bir tarihi eser varsa ayağa kaldırdıklarını, sultan külliyeleri, çarşı ve hanlar bölgesi, türbeler üzerinde uyguladıkları projelerle Bursa’yı UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne soktuklarını belirten Başkan Altepe, bu kapsamda birer toplanma merkezi olan camilerin de yenilenmesi, çevrelerinin açılarak aydınlık yapıya kavuşması yönünde yoğun faaliyet gösterdiklerini ifade etti. Selimiye Camii’ni de yeniledikleri ve etrafındaki binaları kamulaştırarak ibadet merkeziyle bütünleşik bir meydan kazandırdıkları için mutlu olduklarını söyleyen Başkan Altepe, “Yaptığımız düzenlemeler yaklaşık 800 bin TL’ye mal oldu. Sonunda Altıparmak bölgemiz, Selimiye Mahallemiz güzel bir ibadet mekanına, şirin bir meydana kavuşmuş oldu. Emeği geçenleri kutluyorum. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

AK Parti Milletvekili Bedrettin Yıldırım ise, şehirdeki tarihi eserleri tek tek yenileyen ve genç kuşaklarla buluşturan Başkan Altepe’yi tebrik etti. Bursa’da Büyükşehir ve ilçe belediyelerince hemen her Cuma günü bir açılış gerçekleştirildiğini hatırlatan Yıldırım, “Adeta el atılmadık alan, el atılmadık eser kalmadı. Özellikle tarihi ve kültürel miras çalışmalarında Bursa dünyaya örnek oldu. Sayın Recep başkanımızı gösterdiği hassasiyet ve hizmetlerinden dolayı kutluyorum. Başarılarının devamını diliyorum” diye konuştu.

Törende söz alan Selimiye Mahallesi Muhtarı Mustafa Demir de, kazandırdığı hizmetler nedeniyle Başkan Altepe ve ekibine teşekkür etti. Caminin açılış duasını yapan İl Müftüsü Prof.Dr. Mehmet Emin Ay, Bursa Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi’nin ortaklaşa aldığı karar gereği, bundan sonra Ulucami ve Emir Sultan camilerinin yatsı namazından sonra gece saat 24:00’a kadar açık kalacağını duyurdu. İlk uygulamanın bugün namazdan sonra Ulucami’de başlayacağını vurgulayan Müftü Ay, alınan karar için Başkan Altepe’ye şükranlarını iletti. Konuşmaların ve yapılan duanın ardından, caminin açılış kurdelası protokol üyeleri tarafından kesildi.

Üzeri kiremitli ahşap tavanlı camiler kategorisinde yer alan Selimiye Camii, 220 metrekarelik alana 2 katlı olarak inşa edildi. Tüm ince imalatları tamamlanan 2 katlı yapı için ihtiyaçlar çerçevesinde ek olarak cenaze bekleme, 4 araçlık kapalı otopark, ahşap pergoleden abdest alma alanı oluşturuldu. Musalla taşı yenilendi. Çevre düzenlemesi kapsamında, traverten kaplama bordür ve çevre aydınlatma imalatları yapıldı. 2014 nisan ayında başlayan çalışmalar 800 bin TL’ye mal oldu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X