15 CHP milletvekili İYİ Parti’ye geçti! Aralarında iki Bursa milletvekili de var

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, “15 milletvekilimiz bugün CHP’den istifa edip İYİ Parti’ye katıldılar” dedi. İYİ Parti’ye geçen isimler arasında Bursa Milletvekilleri Nurhayat Altaca Kayışoğlu ve Erkan Aydın da bulunuyor.

15 CHP milletvekili İYİ Parti’ye geçti! Aralarında iki Bursa milletvekili de var
HABERİ PAYLAŞ

CHP ve İYİ Parti heyetleri TBMM’de bir araya geldi. İYİ Parti’nin seçimlere katılabilmesi için 15 CHP’li milletvekilinin istifa edip İYİ Parti’ye geçeceği açıklandı.

CHP ve İYİ Parti’nin yapılan görüşmeler sonunda anlaştığı ve 15 CHP milletvekilinin İYİ Parti’ye geçeceği öne sürüldü.Bu hamle ile İYİ Parti’nin TBMM’de grup kurarak seçime girmesinin sağlanacağı aktarıldı.

Nitekim 15 CHP’li milletvekili İYİ Parti’ye geçtiği takdirde, 5 milletvekili olan İYİ Parti TBMM’de grup kurma sayısına ulaşacak ve TBMM grubu olarak cumhurbaşkanı adayını gösterebilecek.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay da TBMM’de yaptığı basın açıklamasında bu haberi doğruladı. Altay 15 vekilin demokrasi için İYİ Parti’ye geçme kararı aldığını duyurdu. Altay, vekillerin ‘demokrasiye yönelik gaspa zırh olduklarını’ söyledi:

“Erdoğan anayasayı kanunları çiğnemek konusunda tereddüt göstermiyor. Türkiye’nin bütün kurumlarını yönetmeyi bir alışkanlık haline getirdi. Seçimlere katılabilecek partiler bellidir. YSK’nın hangi siyasi partilerin seçimlere katılabileceği ile görüş İyi Parti tarafından olumlu olmasına rağmen karar alınmaması siyasidir.

Biz CHP olarak demokrasi ayıbına karşı arayışımızı sürdüreceğiz. YSK’nın değerli üyelerinin OHAL baskısına maruz kalmamalarını istiyoruz. Demokrasi herkes için. Bu sebeple demokrasinin kazanması için siyasi değil ama demokratik bir tasarrufla 15 milletvekili partimizden istifa edip İyi Parti’ye katıldılar.”

İŞTE O 15 İSİM

İstifa ederek İYİ Parti’ye katılan milletvekilleri ise şunlar: Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, Amasya Milletvekili Mustafa Tuncer, Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Burdur Milletvekili Mehmet Göker, Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Bursa Milletvekili Erkan Aydın, Çorum Milletvekili Tufan Köse, Edirne Milletvekili Okan Kaytancıoğlu, İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, Niğde Milletvekili Ömer Fethi Güler ve Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş.

Ardından söz alan CHP Sözcüsü Bülent Tezcan şunları söyledi:”15 Milletvekilimiz genel başkanımızın talimatıyla istifa ederek İyi Parti’ye geçmiştir. Tarih bu arkadaşlarımızı demokrasi kahramanları olarak hatırlayacaktır. Demokrasinin önüne kurulan tuzakları temizleme adımıdır. İyi Parti’nin seçimlere girme hakkı olduğunu herkes biliyor. 15 milletvekili arkadaşımızın katılmasına gerek olmadan İyi Parti’nin seçimlere girme hakkının varolduğunu herkes biliyor. Seçimlere girme hakkı olan bir partiyi seçimlere sokmamaya çalışıyorlar.”

B PLANI

15 CHP’li milletvekilinin istifa ederek İyi Parti’ye geçmesiyle, İyi Partili milletvekili sayısı 20’ye ulaşacak. Böylece İyi Parti’nin Meclis’te grup kurarak seçime girebilmesi sağlanacak.İyi Parti’nin büyük kongresini yaptığı tarih itibariyle 24 Haziran’da yapılacak seçimlere katılamayacağı iddia edilmişti. Siyasi partiler kanununun 36’ncı maddesine göre bir partinin seçime katılabilmesi için “illerin en az yarısında oy verme gününden en az altı ay evvel teşkilat kurmuş ve büyük kongrelerini yapmış olması veya Türkiye Büyük Millet Meclisinde grubu bulunması” gerekiyor.

ŞU ANDA 5 MİLLETVEKİLİ VAR

Bir partinin Meclis’te grubu olması için ise 20 milletvekili gerekiyor. İyi Parti’nin şu anda Meclis’te 5 milletvekili bulunuyor: Balıkesir Milletveki İsmail Ok, Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ, Isparta Milletvekili Nuri Okutan, İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu. Kaynak: ’15 CHP milletvekili istifa edip İyi Parti’ye katıldı’ 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X