15 Temmuz şehitleri Bursa’da anıldı

15 Temmuz hain darbe girişiminin dördüncü yıldönümünde, şehitler Bursa’da düzenlenen etkinliklerle anıldı. Ulu Cami’de başlayan ve gün boyu süren etkinlikler, Demokrasi Meydanı’nda sona erdi.

15 Temmuz şehitleri Bursa’da anıldı
HABERİ PAYLAŞ

HATİCE DAL

15 Temmuz günü anma etkinlikleri Ulucami’de mevlit programı ile başladı. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği programda, 15 Temmuz şehitleri için mevlit ve Kur’an-ı Kerim okundu. Camide mevlit okunduğu esnada sosyal mesafe kurallarına büyük önem gösterildi. Mevlit programının ardından önce Hamitler ardından Pınarbaşı şehitlikleri ziyaret edildi. Vali Yakup Canbolat, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, AK Parti Milletvekili Efkan Ala, Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz ve AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman, şehit yakınlarına başsağlığı dileyerek mezarlara kırmızı karanfil bıraktı. Mezarlık ziyaretinin ardından Büyükşehir Belediyesi tarafından Tayyare Kültür Merkezi’nde 15 Temmuz Sergisi gösterime açıldı. Bursa protokolünün katılımıyla Millet Bahçesi’nde Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dijital Gösterim Merkezi ziyaret edilerek 15 Temmuz gecesine ait görseller izlendi. Gün boyu devam eden etkinliklerin son adresi ise Demokrasi Meydanı oldu.

“HAİNLERE DERSİ VERİLDİ”

15 Temmuz gecesi şehit olanları anan Vali Yakup Canbolat, “Bugün, devletimizin varlığını, milletimizin birliğini ve beraberliğini hedef alarak devletimizin bekasını parçalamaya yönelik, Fethullahçı Terör Örgütü tarafından gerçekleştirilen 15 Temmuz hain darbe girişiminin dördüncü yılında, milletçe tek yürek olup eşine az rastlanır bir kahramanlık destanı yazmış olmanın onur ve gururunu hep birlikte bir kez daha idrak etmenin mutluluğunu yaşamaktayız. 15 Temmuz hain darbe girişimi, ülkemizin tarihi boyunca yaşadığı, demokrasimize kast eden en büyük ihanetlerden birisi olarak tarihimize geçmiştir. O gece, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın cesareti ve çağrısı ile meydanlara çıkan kahraman milletimiz, minarelerimizden yükselen sala sesleriyle dünyada eşine rastlanılmaz bir cesaretle kalkışmacı hainlere gereken dersi vermiş, bayrağımızın indirilemez, ezanımızın susturulamaz olduğunu o gece tüm dünyaya duyurmuştur” dedi.

“ASLA UNUTMAYACAĞIZ”

“15 Temmuz’u asla unutmayacağız” diyen Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “15 Temmuz bu milletin evlatlarına, bu milletin insanına, bu milletin duyarlı askeri ve polisine karşı yıllardır yurt dışı kaynaklı beslenmiş kişiler tarafından yapılan bir kalkışmanın tarihidir. Önemlidir ve birkaç nesli etkileyecek bir tarihtir. 15 Temmuz 2016 tarihi artık darbelerin tarihe gömüldüğü, bu milletin askeriyle, polisiyle, vatandaşıyla hep beraber el ele kol kola hangi siyasi görüşten olursa olursa beraberce yürüyeceğinin resmidir. 15 Temmuz’da da 29 Ekim’de de 23 Nisan’da da 30 Ağustos’ta da biz bu ruhu ve bu anlayışı her zaman diri tutacağız. Bu vesileyle 251 şehidimizi rahmetle anıyorum, gazilerimize tekrar şükranlarımı sunuyorum”diye konuştu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X