15 Temmuz’un birinci yılına özel anma programı

Türkiye genelinde FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişiminin birinci yılı nedeniyle kapsamlı anma etkinlikleri düzenlenecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısıyla 15 Temmuz gecesi “demokrasi nöbeti” tutulacak, Erdoğan da nöbete katılacak.

15 Temmuz’un birinci yılına özel anma programı

Türkiye genelinde Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminin birinci yılı nedeniyle kapsamlı anma etkinlikleri düzenlenecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla 15 Temmuz gecesi “demokrasi nöbeti” tutulacak, Erdoğan da nöbete katılacak.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Cumhurbaşkanlığı himayesinde düzenlenecek 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü anma etkinlikleri, yarın başlayacak, 16 Temmuz sabahı sona erecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısıyla 15 Temmuz gecesi, 81 ilde bir günlük demokrasi nöbeti tutulacak.

Etkinlikler, yarın darbe girişimi sırasında şehit düşenlerin mezarlarının ziyaret edilmesiyle başlayacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman ve Başbakan Binali Yıldırım, darbeci general Semih Terzi’yi öldürerek darbe girişiminin seyrini değiştiren kahraman Astsubay Ömer Halisdemir ile 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde oğlu Abdullah Tayyip ile şehit düşen Erol Olçok’un kabirlerini ziyaret edecek.

Darbe girişimine direnişin sembol mekanlarından TBMM, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı, Özel Kuvvetler Komutanlığı, Kahramankazan ilçesi, 15 Temmuz Kızılay Milli İrade Meydanı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Marmaris’te kaldığı otel, Yenimahalle’deki MİT kampüsü, Çankaya Köşkü, Emniyet Genel Müdürlüğü, Genelkurmay Başkanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, TRT ve TÜRKSAT’ta da anma etkinlikleri düzenlenecek.

İstanbul ayağına yönelik etkinlikler ise 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Atatürk Havalimanı, Kısıklı, Çengelköy, CNN Türk, Saraçhane, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Vatan Caddesi, Esenler, Türk Telekom ve Borsa İstanbul binasında yapılacak.

Erdoğan’dan dört noktaya canlı bağlantı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 11 Temmuz’da Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı, Kahramankazan ilçesindeki Mürted Hava Meydan Komutanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin Fatih Saraçhane’deki binası ile Marmaris’e canlı bağlantı yapacak.

Anma programlarının ikinci günü olan 12 Temmuz’da TBMM’de, 30 büyükşehirdeki sergi salonları ile metro istasyonlarında, darbe girişimini yansıtan fotoğrafların yer alacağı sergiler açılacak. Aynı gün sanat ve spor camiasından isimlerin darbe karşıtı mesajları televizyon ve sosyal medya üzerinden yayınlanacak.

Anma programlarına “www.15temmuzetkinlikleri.com” adresinden ulaşabilecek

Vatandaşların ve kurumların, anma programları için hazırlanan içeriklere, “www.15temmuzetkinlikleri.com” adresinden ulaşabilecek. Ayrıca, sivil toplum kuruluşları, belediyeler ve kurum ve kuruluşları tarafından da hafta boyunca çeşitli etkinlikler düzenlenecek.

SETA Vakfı “15 Temmuz Sempozyumu” düzenleyecek

SETA Vakfınca 12 Temmuz’da İstanbul’daki Haliç Kongre Merkezinde “15 Temmuz Sempozyumu” düzenlenecek. Aynı gün ayrıca Ankara’da TOBB Uluslararası İş Dünyası Toplantısı gerçekleştirilecek.

AK Parti Genel Merkezinde, 15 Temmuz Milli İrade Zaferi’nin Analizi kitabının tanıtım toplantısı yapılacak, 15 Temmuz Meydanların Dili Sergisi açılacak.

Şehit yakınları ve gazilerle 81 ilde akşam yemeğinde bir araya gelinecek

Şehit yakınları ve gazilerin katılımıyla 13 Temmuz’da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde anma programı gerçekleştirilecek. Millet Camisi’nde 14 Temmuz’da 81 ilde okunan hatm-i şeriflerin duası yapılacak.

Ankara’da 15 Temmuz ve İnsan Hakları Paneli düzenlenecek. Şehit yakınları ve gazilerle 81 ilde akşam yemeğinde bir araya gelinecek.

Kızılay Milli İrade Meydanı’ndan TBMM’ye “Milli Birlik Yürüyüşü” yapılacak

Anma etkinliklerinin en yoğun yaşandığı gün 15 Temmuz olacak. Meclis Genel Kurulu, saat 13.00’te özel gündemle toplanacak. Ankara’da uluslararası basın mensupları ile saat 15.00’da buluşma olacak.

Atatürk Kültür Merkezine, 15 Temmuz darbe girişiminin anlatıldığı görsellerin yansıtılmasıyla hazırlanan “video mapping” gösterisinin gerçekleştirileceği gecede, saat 00.13’te 81 ilde sela okunacak ve demokrasi nöbetine başlanacak. Aynı saatte 15 Temmuz Kızılay Milli İrade Meydanı’ndan TBMM’ye “Milli Birlik Yürüyüşü” yapılacak.

Etkinliklerin ikinci durağı İstanbul

Anma etkinliklerinde ikinci durak akşam saatlerinde İstanbul olacak.

İstanbul’da saat 18.30’da Anadolu yakasından “Milli Birlik Yürüyüşü” gerçekleştirilecek. Anadolu yakasından başlayacak program kapsamında Erdoğan, şehit yakınları ve gazilerle tören alanına yürüyecek. Daha sonra Kur’an-ı Kerim okunacak, şehitler için dua edilecek.

15 Temmuz Belgeselinin gösteriminin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan halka hitap edecek. 250 şehidin isimlerinin okunacağı programda, “Şehitler Makamı” adı verilen anıtın açılışı yapılacak.

Gençler 81 ilden bayrak getirecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’daki etkinliklerin ardından Ankara’ya gelecek. Devletin zirvesi saat 01.00’de Mecliste vatandaşlarla buluşacak. Kuran-ı Kerim tilaveti ve duaların ardından Meclise ilk bombanın atıldığı saat olan 02.32’de Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşma yapacak.

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin de konuşma yapması beklenen törenin ardından 81 ilden yürüyen gençlerin getirdiği bayraklar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ve TBMM Başkanı Kahraman’a teslim edilecek.

Program kapsamında, TBMM ve Gölbaşı Özel Harekat Başkanlığında da “video mapping” gösterisi yapılacak.

Anma programının son günü olan 16 Temmuz sabahı saat 04.50’de Millet Camisi’nde sabah namazı kılınacak, ardından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi 15 Temmuz Şehitler Abidesi’nin açılışı yapılacak. Açılışta Cumhurbaşkanı Erdoğan vatandaşlara hitap edecek.

Devletin zirvesi Mecliste buluşacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’daki etkinliklerin ardından Ankara’ya gelecek. Devletin zirvesi saat 01.00’de Meclis’te vatandaşlarla buluşacak. Meclis’e ilk bombanın atıldığı saat olan 02.32’de Cumhurbaşkanı Erdoğan bir konuşma yapacak.

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin de konuşma yapması beklenen törenin ardından 81 ilden yürüyen gençlerin getirdiği bayraklar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teslim edilecek.

Program kapsamında, TBMM ve Gölbaşı Özel Harekat Başkanlığında da video mapping gösterisi yapılacak.

15 Temmuz Şehitler Abidesi’nin açılışı yapılacak

Anma programının son günü olan 16 Temmuz sabahı saat 04.50’de Millet Camisi’nde sabah namazı kılınacak, ardından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi 15 Temmuz Şehitler Abidesi’nin açılışı yapılacak. Açılışta Cumhurbaşkanı Erdoğan vatandaşlara hitap edecek.

Toplumun bütün paydaşlarının katılımıyla düzenlenecek anma programı kapsamında 81 ilde de bir hafta boyunca sempozyumlar, toplantılar, kabir ziyaretleri, sergiler ve çeşitli faaliyetler düzenlenecek.

AK Parti, 11 Temmuz’dan itibaren 81 ildeki etkinliklere, ana kademe teşkilatları, il ve ilçe başkanlıklarıyla katılacak.

Büyükelçiliklerde anma programı

15 Temmuz haftası boyunca büyükelçiliklerde 15 Temmuz anma programları düzenlenecek, basın bültenleri yayımlanacak ve yabancı kamuoyu bilgilendirilecek. Ana akım ve sosyal medyada 15 Temmuz ile ilgili mesajlar yayımlanacak.

Demokrasi nöbeti 16 Temmuz Pazar günü gece 24.00’te sona erecek.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X