15 yaşındaki kızı tacize ‘iyi hal’ indirimi!

Hatay’ın İskenderun İlçesi’nde 4 yıl önce 15 yaşında olan Ö.B.’ye yönelik cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla yargılanan kepçe operatörü 37 yaşındaki C.B., 8 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

15 yaşındaki kızı tacize ‘iyi hal’ indirimi!

Mahkeme heyeti, C.B.’nin cezasını önce tacizin birden fazla olması nedeniyle dörtte bir oranında arttırarak 10 yıla çıkarttı, sonra duruşmadaki iyi hali nedeniyle altıda bir oranında indirim yaparak 8 yıl 4 aya düşürdü. Sanık ve mağdur avukatları kararı temyiz edeceklerini bildirdi.

Kepçe operatörü C.B., 2011 yılında inşaat temeli için çalıştığı bir evde yalnız bulunan Ö.B.’den su istedi. Sonra da arkasından yaklaşıp öptüğü öne sürüldü. Daha sonraki günlerde de telefonla görüştüğü Ö.B. ile değişik yerlerde buluşan C.B., iddiaya göre yine kızı öptü. 3 ay sonra ise Ö.B., ilaç içerek intihar girişiminde bulundu. Hastaneye kaldırılan Ö.B., tedavi sonrası Çocuk Şube Müdürlüğü’nde polislere ifade verirken cinsel istismar olayından da söz edince Cumhuriyet Savcılığı soruşturma başlattı. Suçlamayı kabul etmeyen C.B., “Sürekli beni arayıp rahatsız etti. Bu nedenle konuşmak için kendisiyle buluştum. Yemek yedik ve nasihatlerde bulundum. Cinsel bir eylemde bulunmadım” dedi. 

Cumhuriyet Savcısı, tutuksuz sanık C.B. hakkında ‘Çocuğun basit cinsel istismarı’ suçlamasıyla 3 yıldan 8 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırladı. İskenderun 2’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan dava, kızla ilgili Adana Adli Tıp Kurumu’nun ‘Ruh ve beden sağlığı bozulmuştur’ raporu üzerine İskenderun 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

 

Yargılama sırasında C.B. ailesi tarafından kendinden 18 yaş büyük C.Ç. ile evlendirildi. Ancak 3 ay sonra istismar davasını öğrenen koca genç kadına boşanma davası açtı. Boşanma kararı veren yerel mahkeme kocayı suçlu bulup 15 bin lira tazminat ödemeye mahkum etti. Ancak Yargıtay, istismarı gizlediği için genç kadını ‘kusurlu’ bulup, tazminat kararını bozdu. Ö.B.’nin avukatları ise, Yargıtay’ın bu kararına karşı ‘karar düzeltme’ talebinde bulundu.

ÖNCE ARTTIRDI SONRA İNDİRDİ

Tutuksuz sanık C.B.’nin cinsel istismar suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle 4 yıldır yargılandığı davanın karar duruşması İskenderun 2’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün gerçekleştirildi. Duruşmaya genç kadın ile sanığın avukatları katıldı. Sanık C.B.’nin avukatı, suç unsurunun oluşmadığını ileri sürüp beraat talep etti. Genç kadının avukatı ise, cinsel istismarın kesin olduğunu savunarak sanığa en ağır cezasının verilmesini istedi.

Mahkeme heyeti, sanık C.B.’yi 8 yıl hapis cezasına çarptırdı. Heyet, cinsel istismarın birden çok gerçekleştirilmiş olması nedeniyle cezayı dörtte bir oranında arttırıp 10 yıla çıkarttı ancak sanığın duruşmadaki iyi hali nedeniyle bu kez altıda bir oranında indirip yaparak 8 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırdı.

Her iki tarafın avukatı da cezayı temyiz edeceklerini bildirdi. Ceza Yargıtay’da onanırsa sanık hapse girecek.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X