150 öğrenci sudan zehirlendi

Afganistan’ın batısındaki Herat vilayetinde 150 öğrenci okulda içtikleri sudan zehirlendi.

150 öğrenci sudan zehirlendi
HABERİ PAYLAŞ

Herat Emniyet Müdürü Abdulmacid Rozi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Herat’ın merkezindeki Fetih Lisesi’nde eğitim gören kız ve erkek 150 öğrencinin içtikleri sudan zehirlendiğini belirtti.

Öğrencilerin çevredeki hastanelere kaldırıldığını ifade eden Rozi, “zehirlenme olayının normal olmadığını, bilinçli olarak yapılan bir durum” olduğunu söyledi. Rozi, olayın aydınlatılması için yapılan araştırmada bir kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

Zehirlenme vakasıyla ilgili, kızların okula gitmesine karşı çıkan Taliban ya da diğer radikal gruplardan şüpheleniliyor ve suya zehirli bir madde karıştırılmış olması ihtimali değerlendiriliyor.

Başkent Kabil’de de 2013 yılında bir kız okuluna zehirli gazla saldırı düzenlenmiş, olayda 200’den fazla kız öğrenci zehirlenmişti. Taliban, daha önce ülke genelinde bazı kız okullarının su tanklarına zehirli madde karıştırarak çok sayıda kız çocuğunun zehirlenmesine neden olmuştu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X