197 milyon adet 1 kuruş nerede?

Esnaftan kuruş uyarısı geldi. Büyük marketlerde peşin ödemelerde para üstü olarak kuruşun verilmediği ileri süren TESK Başkanı Palandöken, ”Halk bilinçli davranıp kuruşunu istemeli” dedi.

197 milyon adet 1 kuruş nerede?
HABERİ PAYLAŞ

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, bazı etiketlerde kuruşlu fiyatlar yazıldığı halde süper ve zincir marketlerdeki peşin ödemeli alışverişlerde para üstü olarak kuruş ödenmediğini belirterek, ”Piyasaya sürülen 197 milyon 139 bin 950 adet 1 kuruş nerede” diye sordu.

Palandöken, yazılı açıklamasında, tasarruf bilincinin artırılması için kuruş kullanımının önemine işaret etti. Kuruş kullanımının fiyatların yukarı yönlü eğilimini dizginleyeceğini vurgulayan Palandöken, ”Etiketlerde kullanılan kuruşlu fiyatlar nakit ödeyen için geçerli değil. Çünkü bazı etiketlerde kuruşlu fiyatlar yazıldığı halde süper ve zincir marketlerde peşin yapılan alış verişlerde para üstü olarak kuruş ödenmiyor. Piyasaya sürülen 197 milyon 139 bin 950 adet 1 kuruş nerede? Halkımız bilinçli davranıp kuruşunu istemeli” değerlendirmesinde bulundu.

KASADAKİ FİYATA DİKKAT

Büyük marketlerin kasalarında kuruş bulundurması gerektiğinin altını çizen Palandöken, ”197 milyon 139 bin 950 adet 1 kuruş piyasada gözüküyor. Bu yılın 9 ayında 26 milyon 161 bin 600 adet 1 kuruş piyasaya sürülmesine rağmen halen kuruş yok. Kuruşlu para üstünün ödenmesinde vatandaşımız ısrarcı olmalıdır” ifadelerini kullandı. Palandöken, alışverişlerde fiş ve raf fiyatlarının iyi takip edilmesi ve faturadaki fiyatların mutlaka kontrol edilmesi gerektiğini bildirdi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X