2015 öğrenci şüheda ile buluşuyor

İnegöl Belediyesi, Çanakkale Savaşlarının 100. yıldönümünde 2015 öğrenciyi Çanakkale’ye götürüyor.

2015 öğrenci şüheda ile buluşuyor

Belediye Başkanı Alinur Aktaş, İnegöl gençliğinin Çanakkale’ye giderek o atmosferi soluyup o manevi duyguyu tatmasını istediklerini belirterek, “İnsanlık tarihinin en büyük ve en çetin savaşlarından birinin yaşandığı Çanakkale Savaşlarının 100. yıldönümü dolayısıyla İnegöl Belediyesi olarak ‘Çanakkale Zaferinin 100. yılında 2015 öğrenci şüheda ile buluşuyor’ sloganıyla öğrencilerimizi Çanakkale’ye götürüyoruz. İnegöl Belediyesi olarak son 3 yıldır 50 yaş üstü halkımıza ücretsiz kültür gezileri yapıyoruz. Bugüne kadar Bursa’ya, Çanakkale’ye son olarak da geçtiğimiz yıl Konya’ya geziler düzenlemiştik. Bu yıl dördüncüsünü gerçekleştireceğimiz organizasyonda, halkımızın farklı şehirlerle ilgili talepleri vardı. Çanakkale Savaşlarının 100. yılı olması hasebiyle bu yılki gezi programının gençlerimize yönelik olmasını, İnegöl gençliğinin Çanakkale’ye giderek o atmosferi soluyup, o manevi duyguyu tatmasını istedik. 100 yıl önce Çanakkale’de ecdadımız insanlık tarihinin en şanlı destanlarından birini yazdılar. Çanakkale öyle bir zafer ki, bir yandan büyük kayıplar ve derin acılar hatırlatırken, diğer yandan tam bir asırdır bize ışık tutmakta ve motive etmektedir. Bu gün bizim lise öğrencisi deyip neredeyse evden yalnız dışarıya çıkmasına yüreğimizin el vermediği çocuklarımız, o gün bu vatanın yükünü sırtlandı. Bu bayrak uğruna, vatan uğruna canını feda etti” dedi.

Çanakkale Savaşlarının dünya tarihinin kaydettiği en önemli olaylardan biri olduğunu ifade eden Aktaş, “Gerek sonuçları ve gerekse etkileri bakımından hem Türkiye’de hem de dünyanın pek çok ülkesinde hâlâ anılmakta, hakkında araştırmalar yapılmakta, makaleler ve kitaplar yazılmakta, belgeseller filmler çekilmektedir. Bizde özellikle bu yıl evlatlarımızın bilincine Çanakkale ruhunu, yüreklerine vatan sevgisini yerleştirmek, ülkemizin ve milletimizin yüce değerlerini ve güzelliklerimizi onlara anlatmak için 2015 lise öğrencimizi Çanakkale’ye götürüyoruz. Milletimizin yüreğinin bir parçası Çanakkale’de. Yurdumuzun dört bir köşesinden binlerce ana kuzusu vatan uğruna gözünü kırpmadan cepheye koşarak vatan müdafaasında bulundu. 250 bin askerimiz bu uğurda şehadet şerbetini içti. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzün destekleri ile ilçemizde bulunan 22 liseden 2015 öğrencimizle Nisan ayı itibarı ile haftanın 7 günü Çanakkale’de olacağız” diye konuştu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X