22 darbe karşıtına idam cezası

Mısır’da Giza Ceza Mahkemesince, “karakol basarak bir polisi öldürme” iddiasıyla yargılanan darbe karşıtı 22 kişiye idam cezası verildi.

22 darbe karşıtına idam cezası
HABERİ PAYLAŞ

Yargı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Giza Ceza Mahkemesi, “Kirdase semtinde karakol basarak bir polisi öldürme” iddiasıyla ilgili yargılanan ve 18 Mart’ta “idamları konusunda görüş almak” üzere dosyalarını devlet müftülüğüne gönderdiği darbe karşıtı 22 kişinin idamına hükmettiğini açıkladı.

Mahkeme aynı davada yargılanan 18 yaşından küçük bir kişiye de 10 yıl hapis cezası verdi. Kararlara itiraz yolunun açık olduğu belirtildi.

Söz konusu davada 8 kişi gıyabında, 15 kişi ise tutuklu yargılanıyor.

Mısır yasalarına göre, idam dosyaları karara bağlanmadan önce devlet müftüsüne sevk ediliyor. Müftünün görüşü alındıktan sonra mahkeme nihai kararını veriyor.

Mısır’da Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin askeri darbeyle görevinden uzaklaştırıldığı 3 Temmuz 2013’ten beri 471 darbe karşıtı hakkında idam cezası verilmiş, bir kişinin cezası infaz edilmişti.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X