’22 Mayıs’taki kongrede aday olmayacağım’

AK Parti MYK toplantısının ardından açıklama yapan Başbakan Ahmet Davutoğlu, 22 Mayıs’taki olağanüstü kongrede aday olmayacağını söyledi.

’22 Mayıs’taki kongrede aday olmayacağım’

AK Parti, olağanüstü kongreye gidiyor…

Karar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun dün yaptığı görüşmede alındı.

Bu görüşmenin ardından AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında toplandı.

MYK toplantısında, olağanüstü kongrenin takvimi belli belirlendi. Kongre 22 Mayıs Pazar günü yapılacak.

1 saat 15 dakikalık gecikmeyle başlayan toplantı, yaklaşık 40 dakika sürdü. 

Başbakan Davutoğlu şu sıralar düzenlenen basın toplantısında açıklama yaptı:

“25 yıllık tarihte akademisyen olarak, dışişleri bakanı olarak, başbakan olarak aziz milletimizin hizmetinde olmak gurur vesilesi olmuştur. Bildiğiniz gibi 28 Ağustos 2014’te kurucu genel başkanımız ve liderimiz Tayyip Erdoğan’dan kutsal emaneti devraldım. Canla başla çalıştım, millet şahidim. 

Bu dönemde yaşadıklarımız  tarihin ve milletin şahitliğinde gerçekleşti. 20 aylık süreç 3 döneme ayrılabilir. Birincisi 62. hükümet dönemidir. Bu dönemde en önemli hedef olarak AK Parti’nin birliğinin muhafazası olmuştur.

“PARTİMİZİN OMURGASINDAN BİR ŞEY EKSİLMEMİŞTİR”

Partimizin omurgasından bir şey eksilmemiştir. Bu konuda bana katkıda bulunanlara teşekkürü bir borç biliyorum. Suhuletle ülkeyi seçime götürmek de hedefimizdi. Birçok kaos senaryoları söz konusuydu. 

Başbakan olduğum anda başlayan bir meydana okuma vardı; Kobani olayları bahane edilerek yapılan terör olayları. Başında bulunduğum bakanlar kurulu döneminde hiçbir yatırım geride kalmamış hiçbir yatırımda aksama olmamıştır.

“KARİZMATİK BİR LİDERDEN SONRA…”

Karizmatik bir liderden sonra partinin durumunu herkes merak ediyordu.

7 Haziran-1 Kasım arası kritik bir dönemdi. Partimizin çoğunluğu alamaması dolayısıyla puslu havayı sevenler ortaya çıktı. 7 Haziran akşamı partimizde üzüntü vardı. 

7 Haziran’da seçim sonuçları nedeniyle başlarımızın öne eğilmesini gerektirecek bir şey yaşanmadı. Bir bu ülkeyi bir saniye dahi hükümetsiz bırakmadık. Kriz bekleyenler kaos bekleyenler çelikleşmiş bir iradeyi karşılarında buldular.

Zor bir dönemdi. Meclis’te çoğunluğu olmayan bir hükümetin zor kararlar alması gereken bir dönemdi. Başkanlık yaptığım güvenlik zirvelerinde net olarak; madem ki Türkiye’ye savaş ilan edilmiş, ülkemiz terörden temizleninceye kadar mücadele edeceğiz dedik.

1 Kasım seçimlerine terör saldırılarına ve tahriklerine rağmen suhuletle gittik. Yüzde 85 katılım ve yüzde 49.5’la gelen AK Parti iktidarı. Yeni bir dönem başlamıştı. Biz bu yeni dönemin çerçevesini arkadaşlarımızla çizdik.

“KİMSE EKONOMİ KONUSUNDA SPEKÜLASYON YAPMASIN”

Terörle mücadele operasyonu başarıyla yürütülüyor. Aldığımız kararlar ne olursa olsun, son ana kadar vazifemiz başında olan bir hükümet vardır. Kurdaki sağlıklı düşüş devam etmektedir. Kimse ekonomi konusunda spekülasyon yapmasın. Ekonomi çevreleri de istikrar ortamının devam edeceği konusunda tereddüt yaşamasın.

VİZE MUHAFİYETİ KARARI HAYIRLI OLSUN

Vize muafiyeti konusundaki tavsiye kararı halkımıza hayırlı olsun. Bu dönem güçlü cumhurbaşkanı güçlü başbakan dönemiydi. Sayın Cumhurbaşkanımızın söylediğini hayata geçirmeyi hedefledim. Ben emaneti üstlendim koltuğun hakkını teslim etmek için gece gündüz çalıştım. Bu dönemde önemli bir faaliyet olarak da 81 vilayetimize gittim. Adımımızı basmadığımız vilayet kalmadı.

“22 MAYIS’TA KONGRE KARARI ALDIK”

Partimiz yeni bir dönemin eşiğinde. Son gelişmeler çerçevesinde 22 Mayıs 2016 günü partimizin olağnüstü kongresini yapma kararı aldık. Bu tabloya rağmen seçimleri 1 Kasım’da kaybeden muhalefet liderleri genel başkanlık koltuğunu muhafaza ederken neden siz bu kadar oy almışken aday olmayı düşünmüyorsunuz? Bu haklı bir sorudur.

 

NEDEN BÖYLE BİR KARAR ALDIM?

Bizim dönemlerimiz bir başarı dönemidir. Bu kararı almamda başarısızlık duygusu ya da pişmanlık söz konusu değildir. Neden böyle bir karar aldım? Hayat insana birçok şey öğretiyor.

Kimseyle bir makam için pazarlık yapmadım. Hiçbir zaman mevki ve makam talep etmedim. Mutabakatın olmadığı yerde genel başkanlığa aday olmayı düşünmem.

“PAZARLIK YAMADIM”

Hayatta inandığım hiçbir şeyde geri adım atmadım. Pazarlık yapmadım, mevki makam talebim olmadı. Eskilerin güzel bir sözü vardır, yoldan önce yol arkadaşı… Benimle olmadıkları anda bunu bana söylemelerini isterim.

“ADAY OLMAYI DÜŞÜNMÜYORUM”

Genel başkan değişimini doğru buluyorum. Bu şartlar altında aday olmayı düşünmüyorum.

“CUMHURBAŞKANIMIZIN ONURU BENİM ONURUMDUR”

Bundan sonrasıyla ilgili olarak 5 temel hukuku gözeteceğimi herkesin bilmesini isterim. Cumhurbaşkanımızla aramızda olan insani kardeşlik hukukudur. Bunla ilgili spekülasyonu doğru görmem. Birçok kez omuz omuza olduk. 

Ne gelişme olursa olsun, cumhurbaşkanımızla son ana kadar vefa ilişkisini sürdüreceğim. Cumhurbaşkanımızın onuru benim onurumdur. Onun ailesi benim ailemdir. Kimse yeni fitne kapıları açmaya niyetlenmesin.

“KONGREDE ADAY OLMAYACAĞIM AMA…”

Türkiye’ye tehditler söz konusuyken olağnüstü kongrede aday olmayacağım ama milletvekili olarak görevimi sürdüreceğim. Aramızdaki iliişki nezih bir dostluk ilişkisidir.

PARTİLİLERE MESAJ: ŞİMDİ BİRLİK VAKTİDİR

Partimize gedik açmaya çalışanların karşısındayım. Teşkilatlarımıza minnet borçluyum. AK kadrolara teşkkür ediyorum. Şimdi birlik vaktidir. Bugüne kadar önünüzdeydim, bundan sonra içinizdeyim diyorum onlara.

“TERCİHİM DEĞİL, ZARURETİN SONUCU”

1 Kasım’da bize oy veren seçmenlerimize seslenmek isterim. Sizin hukukunuzu korumak için gayret ettik. Görev süremizin 4 yıl sürmemesi benim tercihim değil, bir zaruretin sonucudur. Seçmenlerime verdiğim vaatler yerine getirildi.

“KİMSEYE SİTEM, ÖFKE, KIRGINLIK TAŞIMIYORUM”

Biliniz ki, Hazreti Mevlana’nın torunu olarak sevgi dışında yüreğimde hiçbir şey yok. Kimseye sitem, öfke, kırgınlık taşımıyorum. Ülkemin onurunu korumaktan hiç vazgeçmedim. Siyasi görüşlerimiz farklı olabilir ama yüreğimiz aynı şekilde artmalıdır.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X