2,4 milyar liralık kart borcu yapılandırıldı

TBB Başkanı Aydın, geçen yılın ekim-aralık döneminde 562 bin kişinin 2,4 milyar lira kredi kartı borcunun yapılandırıldığını belirtti.

2,4 milyar liralık kart borcu yapılandırıldı

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın, bankalar tarafından yeniden yapılandırılan bireysel kredilere ilişkin açıklama yaptı.

Aydın, geçen yılın ekim-aralık döneminde 562 bin kişinin 2,4 milyar lira kredi kartı borcunun yapılandırıldığını söyledi. 

Hüseyin Aydın, bankalar tarafından yeniden yapılandırılan bireysel kredilere ilişkin açıklamasında, düzenlemelerin ve imkanların getirdiği esnekliklerin en üst düzeyde kullanılarak borçlarını ödemeye niyetli olan ve ek süreye ihtiyaç duyan müşterilere gerekli kolaylıkların sağlandığını kaydetti. 

Küresel ekonomik ve bölgesel siyasi gelişmelerin de etkisiyle ekonomik faaliyetlerde sık aralıklarla iniş ve çıkışlar yaşanabildiğini belirten Aydın, önlemlerin proaktif bir yaklaşımla ele alınmasının sorunların çözümüne çok önemli katkılar sağlayacağını vurguladı. 

Aydın, bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelik’teki değişikliklerin 27 Eylül 2016’da yürürlüğe girdiğini hatırlatarak, şunları kaydetti: 

“Yeni düzenlemeyle bireysel kredilerin yeniden yapılandırılması daha da kolaylaştı. Üyelerimizden toplanan istatistiklere göre, Ekim-Aralık 2016 döneminde 562 bin kişinin 2,4 milyar TL kredi kartı borcu yapılandırılmıştır. Aynı dönemde 456 bin kişinin ise 6,4 milyar TL tutarındaki tüketici kredisinin yapılandırıldığını görüyoruz. Yeniden yapılandırmalarda vade kredi kartlarında 23, tüketici kredilerinde ise 37 ay olarak gerçekleşti. Düzenlemeden önceki uygulamada kredi kartı açık kalmak kaydıyla kredi kartı borçlarında yapılandırma 12 ay ile sınırlıydı. Tüketici kredilerinde ise 24 ay vade ile yapılandırma yapılıyordu.”

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X