3 darbeciye iade kararı

Yunanistan’ın başkenti Atina’daki temyiz mahkemesi, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından bu ülkeye kaçan askerlerden üçünün Türkiye’ye iade edilmesine karar verdi. Yunan Başsavcı dün verilen iade edilmeme kararına itiraz etti.

3 darbeciye iade kararı

Yunanistan’da mahkeme, Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Yunanistan’a kaçan askerlerden üçünün Türkiye’ye iadesine karar verdi.

 

Yüzbaşı oldukları belirtilen üç darbeci asker, Yunanistan’ın başkenti Atina’daki temyiz mahkemesinde hakim karşısına çıktı. Hakimler, “devleti yıkmaya çalışmak ve meclisin toplanmasını engellemek” gerekçeleriyle Türkiye’nin iade talebini haklı buldu. 

 

Kararın ardından, darbeci askerlerin Türkiye’ye iadelerine ilişkin işlemlere başlanabileceği belirtildi. Darbeci askerlerin ise kararı temyiz etmek için Yunanistan Yüksek Mahkemesine götüreceği bildirildi.

BAŞSAVCI DÜN VERİLEN KARARA İTİRAZ ETTİ

 

Yunanistan Temyiz Mahkemeleri Başsavcısı’nın, dün hakim karşısına çıkan üç asker hakkında verilen “iade edilmemeleri” yönündeki karara itiraz ettiği açıklandı. 

 

Başsavcının itirazı üzerine darbeci askerler için verilen karar Yunanistan Yüksek Mahkemesi (Aeiros Pagos) tarafından değerlendirilecek. 

 

Yargı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, karara gelen itiraz üzerine haklarında “iade edilmeyecekleri” yönünde karar bulunan üç asker gözaltında tutulmaya devam edilecek. Buna göre, en geç sekiz gün içerisinde bir karara varılması gerekiyor.

 

Avukatlardan edinilen bilgiye göre, darbeci 8 askerden geri kalan ikisi ise bu hafta içinde hakim karşısına çıkarılacak. 

 

Darbe girişimi sonrası Sikorsky tipi askeri helikopterle Yunanistan’ın Dedeağaç kentine kaçan darbeci askerler, sığınma talebinde bulunmuşlardı. Askerlerin 7’sinin sığınma talepleri Yunan iltica makamları tarafından reddedilirken, biri hakkında ise henüz açıklanan bir karar bulunmuyor.

 

Kararı temyiz etmek amacıyla iltica ofisine bağlı ikinci derece komisyona götüren askerlerin başvurusu ise henüz neticelenmedi.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X