3. havalimanı için dev enerji yatırımı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, üçüncü havalimanı için enerji altyapısı yatırım çalışmalarının devam ettiğini belirterek, “Havalimanına enerji temin edecek Taşoluk Tali Merkezinin 2017 sonuna kadar tamamlanmasını öngörüyoruz. Bu yatırı

3. havalimanı için dev enerji yatırımı
HABERİ PAYLAŞ

Alaboyun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, pazartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun katılımı ile üçüncü havalimanı finansmanı imza töreninin gerçekleştirileceğini söyledi.

Dünyanın en büyük havalimanı olarak nitelendirilen üçüncü havalimanı için enerji altyapısı yatırım çalışmalarının ise sürdüğünü dile getiren Alaboyun, şöyle devam etti:

“Türkiye Elektrik İletim AŞ’nin (TEAİŞ) yatırım programı kapsamına alınan 380/54 kV gücündeki Taşoluk Tali Merkezi yapımı devam eden üçüncü havalimanına enerji temin edecek. Bunun için yer tespiti yapıldı. Hazineye ait sahanın TEİAŞ’a devri de yakın bir tarihte tamamlanacak. Bu merkezimizin 2017 sonuna kadar tamamlanmasını öngörüyoruz. Bu yatırım için 42 milyon lira bütçe ayrıldı.”

Alaboyun, yeni havalimanının enerji temini için ayrıca 4×100 megavolt amper (MVA) kurulu gücünde 154/33 kV’lik gaz izole transformatör merkezinin de yüklenici firma tarafından tesis edileceğini ve işletileceğini anlattı.

Yüklenici firmanın konuyla ilgili gerekli planlamaları yaptığını aktaran Alaboyun, “Söz konusu merkez Habibler-Taşoluk Enerji İletim Hattına bağlanacak. Bu bağlantı da devlet hava meydanları işletmesi şartnamesi gereği yüklenici firma tarafından yapılacak. Üçüncü havalimanının dışında oluşacak tesislerin enerji temini için ise Gaz İzole Transformatör Merkezinin hemen yanında 2×100 MVA kurulu gücünde bir trafo merkezinin de yapımı planlanıyor” diye konuştu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X