30 Hizbullah militanı öldürüldü

Muhalif Fetih Ordusu, başkent Şam’ın kuzeybatısında yer alan Kalamun bölgesinde düzenlediği operasyonlarda 2’si üst düzeyde olmak üzere 30 Hizbullah militanını öldürdü.

30 Hizbullah militanı öldürüldü

Muhalif Fetih Ordusu, başkent Şam’ın kuzeybatısında yer alan Kalamun bölgesinde “Kalamun’un Fethi” adı altında düzenlediği operasyonlarda 2’si üst düzeyde olmak üzere 30 Hizbullah militanını öldürdü.

Fetih Ordusu saha komutanlarından Ebu Hasan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, silahlı muhaliflerin Kalamun bölgesinde Hizbullah destekli Esed güçlerinin mevzilerine operasyonlar düzenlendiğini belirtti.

Söz konusu operasyonda muhalif güçlerle Hizbullah destekli Esed güçleri arasında çıkan şiddetli çatışmalar yaşandığını kaydeden Hasan, “Kalamun’da Fileyta ve Asel El Verd bölgesinin batısında muhalifler ile Hizbullah milisleri arasında şiddetli çatışmalar yaşandı. Hizbullah’ın bölgedeki operasyon komutanı Ali Halil Alyen ile Hizbullah’ın önemli üyelerinden Tevfik Neccar 30 Hizbullah milisleriyle beraber öldürüldü.” dedi. 

Kalamun’da 4 Hizbullah aracını imha etiklerini vurgulayan Hasan, “Hizbullah milisleri Lübnan’ın Arsel ile Suriye’nin Kalamun bölgesi arasındaki yerin denetimini sağlamak istiyor. Bu stratejik önemdeki bölgeyi Esed güçlerine de  Hizbullah milislerine de bırakmak istemiyoruz” sözlerine yer verdi. 

Kalamun bölgesindeki operasyonları Fetih Ordusu çatısı altında birleşen grupların gerçekleştirdiğini dile getiren Hasan, Kalamun bölgesinde terör örgütü DAEŞ ile diğer muhalif birlikler arasında çatışmaların da yaşandığının altını çizdi.

Hizbullah militanları 2013’te Lübnan’dan Şam’ın kuzeybatısındaki Suriye-Lübnan sınırında bulunan Kalamun bölgesi’ne girmiş ve yerleşim birimlerini kontrol altına almıştı. Fetih Ordusu çatısı birleşen Suriyeli muhalif silahlı gruplar ise Mayıs ayı başında “Kalamun’un Fethi” adlı bir operasyon başlatmışlardı.

ÖSO 5 askeri kontrol noktanın denetimini sağladı

Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) bağlı birliklerin saha komutanı Ebu İslam ise Humus’un kuzeyinde “Ezilenleri Destekleme” adında bir operasyon düzenlediğini ve Esed güçlerine ait 5 askeri kontrol noktasının ele geçirildiğini ifade etti. 

ÖSO birliklerinin kentin kuzeyinde Asi Nehri’nin batısında yer alan rejim güçlerinin elindeki olan köylerin kontrolünü sağlamak istediğine değinen İslam, “Humus’un kuzeyinde düzenlediğimiz operasyonlarda çok sayıda rejim askerini etkisiz hale getirdik. Esed güçlerine ait pek çok askeri mühimmat ve teçhizata el koyduk” sözlerine yer verdi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X