31 bin yeni esnaf

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, esnaf sayısının ekimde geçen yılın aynı ayına göre 31 bin 442 kişi arttığını belirterek, ”En sevindirici artış kadın esnaf sayısının bir ayda bin 622, bir yılda 14 bin

31 bin yeni esnaf

Palandöken, yazılı açıklamasında, Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’nde yayımlanan ekim ayı açılan ve kapanan iş yeri verilerini değerlendirdi. Ekim sonu itibarıyla esnaf sayısının 1 milyon 699 bin 739’e yükseldiğinin altını çizen Palandöken, geçen yılın aynı dönemine göre esnaf sayısının 31 bin 442 kişi arttığını bildirdi. Palandöken, kadın esnaf sayısındaki artışa dikkati çekerek, ”Kendi işinin patronu olan kadın esnaf sayısının daha da artacağına inanıyoruz. Bu sayıdaki en sevindirici artış kadın esnaf sayısının bir ayda bin 622, bir yılda 14 bin 471 yükselerek, 264 bin 390’a çıkması. Kendi işinin patronu olan kadın esnafımızın tüm esnaflar içindeki yüzde 15’lik oranının daha üst seviyelere gelmesini temenni ediyoruz” diye konuştu.

BÜFE-BAKKAL İLK SIRADA

Palandöken, 10 aylık dönemde açılan ve kapanan iş yerlerine ilişkin şunları kaydetti:

”Ticaret Sicili Gazetesi verilerine göre geçen ay 19 bin 124 iş yeri açılıp 8 bin 112 iş yeri kapanırken, ocak-ekim döneminde 192 bin 423 açılış ve 78 bin 520 kapanış kayda geçti. Ekimde kapanan iş yeri sayısı geçen yılın aynı ayına göre bin 910 azaldı. Öte yandan 10 ayda en çok tescili yapılan ilk 5 meslek kolu; büfe ve bakkallarda yapılan ticaret, lokantacılık ve yiyecek içecek sunumu faaliyetleri, kahvehane kıraathane ve çay ocağı işletmeciliği, servis aracı işletmeciliği ve tezgahlarla pazar yerleri vasıtasıyla yapılan ticaret oldu.”

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X