315 milyar Euro’luk yatırım fonuna onay

AB Ekonomi ve Maliye Bakanları 315 milyar Euro’luk yatırım fonunun detayları üzerinde anlaştı.

315 milyar Euro’luk yatırım fonuna onay

Bu yıl ortasında faaliyete geçmesi planlanan Avrupa Stratejik Yatırım Fonu’nun 21 milyar Euro’luk çekirdek sermayesi, üye ülkelerin ve özel sektörün katkısıyla 15’e katlanacak. 

Yatırım paketi yüzlerce enerji, ulaştırma, eğitim ve Ar-Ge projesinin finansmanında kullanılacak. Yürürlüğe girmesi için Avrupa Parlamentosu’ndan da onay alması gereken yatırım fonuna şu ana dek Almanya, Fransa ve İtalya 8’er milyar, İspanya 1,5 milyar Euro katkıda bulunacağını açıkladı.

2 BİN PROJE PEŞİNDE

Ar-Ge projelerinin finansmanında kullanılacak yatırım fonuyla AB’de küresel kriz öncesine kıyasla yüzde 15-20 gerileyen yatırımların tekrar artışa geçirilmesi hedefleniyor. 

AB Komisyonu, Avrupa Stratejik Yatırım Fonu’nun yürürlükte kalacağı 3 yılda AB’nin gayrisafi hasılasını 330-410 milyar Euro artıracağını ve 1,1-1,3 milyon yeni istihdam yaratacağını tahmin ediyor. 

315 milyar Euro’luk yatırım fonuyla AB Komisyonu’nun önerdiği 2 bin proje arasında, ekonomik açıdan uygulanabilirliği daha yüksek ve AB’nin hedefleriyle daha uyumlu olanlar finanse edilecek.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X