3’üncü Havalimanı’na yerli mermer önerisi

3’üncü Havalimanı’nda Brezilya ve Çin mermeri kullanılacağı yönündeki iddialara değinen MADSİAD Başkanı Efendioğlu, “Buralar şov alanı. New York’taki Trump Oteli’nde mermerimiz yer alırken, Türkiye’deki bu dev yatırımda olmazsa çok üzülürüm” dedi.

3’üncü Havalimanı’na yerli mermer önerisi
HABERİ PAYLAŞ

ASLIHAN AYDIN

Mermer Üretici ve Sanayici İş Adamları Derneği (MADSİAD) Başkanı Erol Efendioğlu, İstanbul’da inşa edilen 3. Havalimanı’nda Türk mermeri kullanılması gerektiğini söyledi.

Efendioğlu, MADSİAD’ın önceki akşam Crowne Plaza’da gerçekleştirilen toplantısında yaptığı konuşmada, işvereninden işçisine, sekreterinden çaycısına, Türk ekonomisinin daha iyiye gitmesi için ele ele verip kriz beklentisi içinde olanların hayallerini boşa çıkarmak gerektiğini kaydetti.

”Kriz var diye şalter indirmeyi kabul edemeyiz” diyen Efendioğlu şöyle devam etti: ”2017 yılında ekonomiyi canlı tutmak, makinaları canlı tutmak için deveden deve değil, deveden kulak kazanmaya razı olmalıyız. Ama işçi çıkarmaya razı olmamalıyız. Ülke olarak zor günlerden geçiyoruz. Asker ve polis canını risk ederek görev yapmaya çalışırken, biz iş dünyası olarak malımızı risk etmekten çekinmeyip, yeni arayışlara girmeliyiz.”

BURALAR ŞOV ALANLARI

İstanbul’daki 3’üncü Havalimanı’nda Brezilya ve Çin mermeri kullanılacağı yönündeki iddialara değinen Efendioğlu, “Alışveriş mağazalarının bulunduğu ve insanların çok gezdiği bölgelerde yüklenici firmalar Türk mermerlerini tercih ederlerse çok seviniriz. Çünkü bu alanlar şov alanı. Afyon’un beyazı, Elâzığ’ın vişnesi, Bursa’nın beji ve buna benzer Türkiye’de 500’e yakın renk var. O renkleri o havaalanında muhakkak tanıtmamız gerekiyor. Dünyanın en büyük mermer tedarikçisi Türkiye’dir. Kendi havaalanından kendi taşının tanıtımını yapması çok doğru olur. Bir kısmı yurt dışından da alınabilir tabi ki ama Türkiye’den de kullanılması gerekiyor. New York’taki Trump Oteli’nde bizim mermerimiz kullanılırken, Türkiye’de kullanılmazsa çok üzülürüm” dedi.

ERÇEL: CUMHURBAŞKANI’NIN ÇIKIŞI ÖNEMLİ

MADSİAD’ın toplantısına konuk olan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Eski Başkanı Gazi Erçel, Tkatılımcılara milli para üzerinden ihracatın yollarını anlattı. Türk lirası ile ticari işlem yapılmasının eskiden beri savunucusu olduğunu kaydeden Erçel, “Eskiden de Merkez Bankasındayken epey uğraştık bunun için. Çeşitli anlaşmalar da yaptık fakat sorunlar çıktı. Fazla ilerleyemedik” dedi. Erçel, Türkiye’nin ödemeler dengesinin, enerji çıkarıldığı takdirde dengeli bir seyir izlediğini dile getirerek, enerjinin de doların dışında başka bir para birimi ile alınmasına imkan olmadığını ifade etti. Dolar ve Euro’ya çok fazla bağlı olmanın bütün ekonomi ve politikalarını bozduğuna işaret eden Erçel, “Herkes dolarla alışveriş yapmaya başlıyor. Dolarla para tutuyor, kontratlarını yapıyor. Bu da ülkenin rezerv para olmasını engelliyor. Onun için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son çıkışını bu taraftan daha önemli olarak görüyorum” diye konuştu.

TL’DE ÖNEMLİ FIRSATLAR VAR

Gazi Erçel, Türk lirasının uluslararası rezerv para olması için önemli fırsatlar olduğunu belirterek, “Bunun için politik kararın verilmesi gerekir ki verilmiş, ayrıca uluslararası rezerv para olma koşullarını yüzde 100 yerine getiremeyiz ama hiç yoksa gelecek vadeden paralara yönlenmemiz lazım. Teknik sorunlar çözülmeyecek sorunlar değildir” dedi. Prof. Dr. Rüştü Bozkurt ise milli para ile yapılan ihracatta en önemli unsurun işlem maliyetinin azalması olduğunu söyledi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X