4. Bursa Uluslararası Gıda Kongresi başladı

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından “Gıda Sektöründe Yeni Yaklaşımlar” temasıyla düzenlenen 4. Bursa Uluslararası Gıda Kongresi başladı.

4. Bursa Uluslararası Gıda Kongresi başladı
HABERİ PAYLAŞ

Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde 2 gün sürecek olan “Gıda Sektöründe Yeni Yaklaşımlar” temasıyla düzenlenen 4. Bursa Uluslararası Gıda Kongresine kamu ve özel sektörden uluslararası, ulusal ve yerel uzmanlar, temsilciler ve akademisyenler yer aldı. Yaklaşık 10 oturumdan oluşacak olan kongrenin açılışında konuşan Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, dünya ekonomileri için enerjiyle birlikte en stratejik sektörlerin başında gıda ve tarımın geldiğine dikkat çekti. Burkay, Küresel politikalarda da belirleyici olan tarım ve gıda kaynakları konusunda Türkiye, çok ciddi bir potansiyel taşımaktadır. Dünyada yüzölçümü olarak 37. sırada, ekilebilir arazi büyüklüğünde ise 12. sıradayız. Neredeyse her çeşit ürün yetiştirme potansiyeline sahip, 4 mevsimi bir arada yaşayan ender ülkeler arasındayız. Bu imkanlar, bizlere ekonomik zenginleşme yolunda eşsiz fırsatlar sunmaktadır. Türk tarım sektörü bin 600’den fazla ürünle 180’i aşkın ülkeye ulaşmaktadır. Bereketli toprakları, üretim kabiliyeti ve kalkınmaya dönük desteklerle Avrupa’nın zirvesine, dünyada ise 7. sıraya kadar yükseldiğimiz tarım sektöründe, inanıyorum ki çok daha büyük başarılara ulaşacağız” dedi.

Türkiye’nin stratejik değişiminin ve dönüşüm sürecinin en iyi örnekleri arasında bulunan tarımda verimliliği artırmak ve yeni fırsatlara yönelmek herkes için öncelikli hedefler arasında olması gerektiğini belirten Burkay, “Çünkü ülkeler artık salt tarımsal üretime odaklanmak yerine bu işin teknolojisine, Ar-Ge’sine ve inovasyonuna da yatırım yapıyor. Örneğin 42 bin kilometrekare yüzölçümüyle Konya büyüklüğündeki Hollanda’nın her yıl 90 milyar doların üzerindeki tarımsal ihracatının altında verimli üretim modeli ve Ar-Ge yatırımları var. Topraklarının sadece yüzde 20’si tarıma elverişli İsrail de neredeyse tüm tarımsal ihtiyacını kendi üretimiyle karşılıyor” şeklinde konuştu.

Burkay, sanayide olduğu gibi tarımda da inovasyon, teknoloji altyapısı, girişimcilik ve startup yatırımlarıyla 17-18 milyar dolarlık ihracat eşiğini aşarak, 2023 hedefi olan 40 milyar dolarlık ihracat seviyesine ulaşılacağını belirterek, “Sektördeki tüm paydaşları bir araya getirdiğimiz Gıda Konseyi, Bursa’nın gıda, tarım ve hayvancılık politikalarında belirleyici olurken, 4. Bursa Uluslararası Gıda Kongresi ve gıda sektörü özelinde başlatılan Ur-Ge projelerinin temelini oluşturdu. Gıda Konseyi’nin çalışmaları kapsamında, 150 okulda 30 binden fazla öğrenciye güvenilir gıda ve israf konularında farkındalık kazandırmak amacıyla eğitimler verildi. Bugün gerçekleştirdiğimiz ve alanında uzman isimleri dinleme fırsatına sahip olacağımız 4. Bursa Uluslararası Gıda Kongresi de sektörde teknolojinin rolü ve sürdürülebilir gıda geleceğine ışık tutacak” diye konuştu.

Burkay, Ekonomi Bakanlığı öncülüğünde başlatılan Gıda Ur-Ge projesinin firmalara uluslararası alanda rekabet gücü kazandırdığını vurgulayarak, “Food Point kurumsal kimliği adı altında gerçekleştirdiğimiz Gıda Ur-Ge projesi kapsamında, bugün kongreyle eş zamanlı olarak 25 ülkeden 200 iş adamını Bursa iş dünyamızla buluşturduk. Özellikle Körfez ülkelerinden firmaların yoğun katılımıyla düzenlenen alım heyeti organizasyonunun Bursa’nın dış ticaretine önemli katkılar sunacağına inanıyorum” dedi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ise “Her alanda olduğu gibi artık yerel yönetimlerde tüm konularda söz sahibi oldu. Artık klasik belediye anlayışı değişti. İnsanı ve sağlığı ilgilendiren tüm konular yerel yönetimlerinde konuları oldu. Büyüyen şehirlerle birlikle büyüyen bir Türkiye var. Gelişen bir Bursa ile gelişen bir Türkiye var. Bizlerde tüm konulardaki vizyonu ortaya koyuyoruz. İstiyoruz ki üreticimiz zevk ile üretim gerçekleştirsin. Bir sonraki dönemde üretime zevkle gitsin çalışsın. Emeklerimiz yok olmasın” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından eski Uluslararası Tohum Federasyonu Genel Sekreteri Marcel Bruins katılımcılara bir sunum yaptı.

Bursa Valisi İzzettin Küçük, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi ve gıda sektörü temsilcilerinin katıldığı açılış töreninin ardından alım heyetiyle birlikte Bursa Food Point Ur-Ge projesinin stantları ziyaret edildi.

Bir mutfak firmasının ise yaptığı yemeği söylediği şarkıya eşlik olarak yapması dikkat çekti.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X