40 milyar liralık kaçakçılık ‘ihbar’a takıldı

ALO 136 Gümrük Muhafaza İhbar Hattı’na 10 ayda gelen 20 bin 671 çağrı üzerine gerçekleştirilen operasyonlarda, yaklaşık 40 milyon lira değerinde kaçakçılığın önüne geçildi.

40 milyar liralık kaçakçılık ‘ihbar’a takıldı

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yetkililerinden edinilen bilgiye göre, Türkiye genelinde her türlü kaçakçılığı engellemek amacıyla 2009’da kurulan ve 7 gün 24 saat hizmet veren ALO 136 Gümrük Muhafaza İhbar Hattı’na 10 ayda 20 bin 671 çağrı geldi. Bunların 2 bin 730’u ihbar kaydedilerek ilgili taşra birimlerine bildirildi ve yerinde incelemeler yapıldı. Gerçekleştirilen operasyonlar sonucu yaklaşık 40 milyon lira değerinde kaçak eşya ele geçirildi. Hatta gelen çağrılarda ticari eşya kaçakçılığına yönelik ihbarlar ilk sırada yer aldı. Bu ihbarları sigara, uyuşturucu, akaryakıt ve alkol kaçakçılığına yönelik çağrılar takip etti. 

KAÇAK SİGARA İLK SIRADA

İhbarlar dikkate alınarak yapılan yakalamalarda kaçak sigara başı çekerken, bunu ‘taklit’ hazır giyim ürünleri, sahte gözlük, saat ve çanta izledi. Söz konusu ihbarlar sayesinde, sahte alkollü içki imalathaneleri ortaya çıkarıldı, çok sayıda sentetik uyuşturucu hap ve uyuşturucu yapımında kullanılan kimyasal maddeler, kaçak akaryakıt ürünleri, elektronik eşyalar, gıda maddeleri ve tıbbi malzemeler ele geçirildi. Kaçakçılıkla mücadele çalışmalarına destekleri karşılığında ihbar sahibi vatandaşlara toplam 350 bin lira ikramiye ödendi.

SİSTEM NASIL İŞLİYOR?

-Gümrük ve Ticaret Bakanlığının merkez binasında bulunan ALO 136 Gümrük Muhafaza İhbar Hattı’na gelen çağrılar, buradan gümrük ve ticaret bölge müdürlüklerine bağlı gümrük muhafaza kaçakçılık ve istihbarat müdürlüklerine otomatik olarak yönlendiriliyor.

-Gümrük muhafaza görevlileri, gelen ihbarları titizlikle değerlendirerek, gerekli müdahaleleri hızla yapıyor. ALO 136’ya yapılan ihbarlarla ilgili bildirimde bulunan kişilerin kimlik bilgileri, kendi rızaları olmadığı ve yapılan ihbarın kendileri aleyhine suç oluşturmadığı sürece gizli tutuluyor.

-Kaçakçılığı, faillerini, kaçak eşyanın bulunduğu, saklandığı veya satıldığı yerleri yetkili birimlere haber veren, kaçak eşyanın ortaya çıkmasına yardım eden kişilere de, yakalanan kaçak eşyalara ilişkin mahkeme sonucuna göre ikramiye ödeniyor.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X