42 gazeteci için gözaltı kararı

Darbe girişiminin ardından başlatılan soruşturmada 42 gazeteci hakkında gözaltı kararı verildi. Şu ana kadar 5 isim gözaltına alınırken, 42 isim arasında Nazlı Ilıcak da bulunuyor.

42 gazeteci için gözaltı kararı

15 Temmuz darbe girişimin ardından başlatılan soruşturmada Nazlı Ilıcak ve bazı gazeteciler için gözaltı kararı çıktı. 

Gözaltı talebi, İstanbul Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Başsavcı Vekili İrfan Fidan’dan geldi.

Şu ana kadar, yapılan operasyonlarda gazeteciler Yakup Sağlam, İbrahim Balta, Seyid Kılıç, Bayram Kaya ve Cihan Acar’ın gözaltına alındığı belirtildi.

Diğer şüphelilerin evlerinde bulunamadığı öğrenilirken, hakkında gözaltı kararı verilen isimler arasında Nazlı Ilıcak (72) da var.

İSTANBUL’DAKİ EVİNDE ARAMA YAPILDI

Gözaltı kararı doğrultusunda polisin, Nazlı Ilıcak’ın Beylerbeyi’ndeki evine gittiği öğrenildi. Ekiplerin Ilıcak’ı evinde bulamadıkları ancak evde arama yaptıkları belirtildi. 

MOBESE’DEN GÖRÜLDÜ, 05.00’TE BODRUM’A GİRİŞ YAPMIŞ

Öte yandan, MOBESE görüntülerinden Ilıcak’ın saat 05.00’te Muğla’nın Bodrum ilçesine giriş yaptığı belirlendi.

Bunun üzerine Nazlı Ilıcak’ın buradaki yazlığında arama yapıldı. Ilıcak yazlıkta bulunamadı.

Yazlığın bahçıvanı, Nazlı Ilıcak’ın eve gelmediğini söylediği belirtildi. 

Ilıcak’ın akrabası olan işadamı S.I.’nın evine de polis ekipleri gitti. Burada da arama yapıldı ancak Ilıcak’a ulaşılamadı.

TEKNE VE EVLERDE ARAMA

Polis ekipleri, Nazlı Ilıcak’ın yazları tatil yaptığı teknede de arama yaptı.

Polis ve jandarma ekipleri, koylardaki teknelerde ve ilçelerdeki evlerde aramalarını sürdürüyor.

FAZİLET PARTİSİ’YLE MECLİS’E GİRDİ

12 Eylül döneminde bir süre cezaevinde kalan Nazlı Ilıcak, 1999 yılındaki seçimlerde Fazilet Partisi’nden milletvekili seçilerek TBMM’ye girmişti.

Ilıcak, Fazilet Partisi’nin kapatılmasıyla birlikte 5 yıl siyaset yasağı almıştı.

Ilıcak; Tercüman, Hürriyet, Yeni Şafak, Sabah, Bugün ve Takvim’in de aralarında bulduğu çok sayıda basın kuruluşunda görev yapmıştı.

HAKLARINDA KARAR ÇIKAN İSİMLER

Savcılık kaynaklarından alınan bilgiye göre, haklarında yakalama emri çıkarılan isimler şöyle: 

“Abdullah Abdulkadiroğlu, Abdullah Kılıç, Ahmet Dönmez, Ali Akkuş, Arda Akın, Ayşe Nazlı Ilıcak, Bayram Kaya, Bilal Şahin, Bülent Ceyhan, Bülent Mumay, Bünyamin Köseli, Cemal Azmi Kalyoncu, Cevheri Güven, Cihan Acar, Cuma Ulus, Emre Soncan, Ercan Gün, Erkan Akkuş, Ertuğrul Erbaş, Fatih Akalan, Fatih Yağmur, Habip Güler, Hanım Büşra Erdal, Haşim Söylemez, Hüseyin Aydın, İbrahim Balta, Kamil Maman, Kerim Gün, Levent Kenez, Mahmut Hazar, Mehmet Gündem, Metin Yıkar, Muhammed Fatih Uğur, Mustafa Erkan Acar, Mürsel Genç, Selahattin Sevi, Seyid Kılıç, Turan Görüryılmaz, Ufuk Şanlı, Ufuk Emin Köroğlu, Yakup Sağlam ve Yakup Çetin.”

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X