‘450 tarihi eser projesi hazırladık’

Merkeze bağlanan 10 ilçede 450 tarihi eser projesi üzerinde çalıştıklarını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’da el atılmadık tarihi eser kalmayacağını söyledi.

‘450 tarihi eser projesi hazırladık’
HABERİ PAYLAŞ

İlçelerdeki tarih yatırımlarına hız veren Büyükşehir Belediyesi, Gemlik merkezinde bulunan harabe haldeki yaklaşık 500 yıllık Balık Pazarı Hamamı’nda restorasyon çalışması başlattı. Daha önce Gemlik ilçe merkezindeki tarihi Paşa Konağı’nı restore eden Büyükşehir Belediyesi, Yalı Konak’taki restorasyon çalışmalarında da sona yaklaşırken, şimdi de yaklaşık 500 yıllık bir tarihi bulunan harabe haldeki Balık Pazarı Hamamı’nı ayağa kaldırmak için çalışmaları başlattı. 

AŞEVİ DE OLACAK

Bursa’nın her köşesinin tarih fışkıran bir kent olduğunu ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “Bursa’nın merkezinde el atmadık tarihi eser bırakmadık. Merkeze yeni bağlanan 10 ilçemizde sadece 1,5 yıl içinde 450 tarihi eser projesi hazırladık. Balık Pazarı Hamamı ile Gemlik merkezindeki tarihi yapıları da tamamlıyoruz. Sıra Umurbey, Kumla, Kurşunlu gibi beldelerimize geliyor. Buralarda da ne kadar hamam, tarihi cami, mescit, değirmen varsa hepsini ayağa kaldırıp, yaşanan mekanlar haline getireceğiz. Balık Pazarı Hamamı da restorasyonun ardından sosyal kültürel yaşamına kazandırılacak. Bölge halkının en önemli talebi, Aşevi idi. Burası aşevi olarak da hizmet verecek” dedi.

‘MARKA DEĞERİ ARTTI’

Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz da Büyükşehir Belediyesi’nin yatırımlarıyla ilçenin marka değerinin her geçen gün arttığını söyledi. Sosyal tesislerden altyapıya, tarihi mirastan spora kadar her alanda Büyükşehir Belediyesi’nden önemli yatırımlar aldıklarını ifade eden Yılmaz, “4 büyük mahallemizde altyapı sorunu tamamen bitti. Yine dere ıslahları, çevre yatırımları, körfez temizliği için arıtma tesisleri, sosyal tesislerle marka değerimiz arttı. Büyükşehir Belediyesi’ne girmek külfet değil, bizim için nimet oldu” diye konuştu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X