4500 kişiyi işten çıkaracak!

Son bir kaç mali çeyrekte gelirleri hızla düşen işlemci devi Qualcomm, yeniden yapılanmaya giderek 4500 çalışanı işten çıkaracak.

4500 kişiyi işten çıkaracak!

ABD merkezli Qualcomm’un, çalışan sayısının yüzde 15’ine tekabül eden 4500 kişiyi işten çıkarmayı planladığı belirtildi. Uzmanlar şirketin bu küçülmeyle 1,4 milyar doları kasasında tutacağını düşünüyor. 

Qualcomm’un borsada işlem gören hisseleri Çarşamba günü yüzde 1,8 değer kaybederek 63,05 dolara geriledi. 

Qualcomm Yönetim Kurulu Başkanı Derek Aberle, ” Şirketin yapısına yeni bir bakışla yaklaşmayı düşünüyoruz. ” dedi. 

Küçülmeye giden yolda neler oldu?

Qualcomm, akılı telefon, tablet ve oyun aletlerinde kullanılan yazılım ve işlemci üretiyor. Snapdragon adlı işlemci Samsung Electronics tarafından üretilen akılllı telefonlarda kullanılıyordu. 

Ancak Samsung bu yıl Galaxy S6 model telefonlarında Snapdragon yerine kendi işlemcisini kullanacağını duyurdu.

975 milyon dolarlık ceza

Qualcomm, geçtiğimiz şubat ayında Çin hükümetine rekabetti kötü kullandığından dolayı 975 milyon dolar ceza ödemeyi kabul etmişti.

Beş yıldır geliri düşmüyordu

Son beş yılda ilk kez Qualcomm’un üçüncü çeyrek geliri yüzde 14,3 oranında düşerek 5,83 milyar dolar olarak gerçekleşti. Tüm bu olumsuz gelişmeler ve işlemci sektöründeki kızışan rekabet Qualcomm’u küçülmeye iten nedenler arasında yer aldı. 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X