500 yıllık hamam müze oluyor

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Hisar bölgesindeki Çandarlı İbrahim Paşa Hamamı’nın restorasyonunun ardından, Tophane Anadolu Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi’nin müzesi olarak kente kazandırılacağını söyledi.

500 yıllık hamam müze oluyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa’nın tarihi ve kültürel mirasına değer katmaya devam ediyor.

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Başkanı Aziz Elbas ile birlikte kente müze olarak kazandırılacak olan Çandarlı İbrahim Paşa Hamamı’nın restorasyon çalışmalarını yerinde inceledi.

 

Bursa’nın önemli tarihi yapılarından biri olan Çandarlı İbrahim Paşa Hamamı’nın da Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edildiğini hatırlatan Başkan Altepe, “Osmanlı başkenti Bursa’da, Büyükşehir Belediyesi olarak kültürel değerlerimizi ve anıtsal yapılarımızı bir bir ayağa kaldırıyoruz. Bursa, artık evrensel değer” dedi.

Başkan Altepe, yapının, yaşayan canlı bir tarih kenti olan Bursa’da, Çandarlı İbrahim Paşa tarafından yaklaşık 560 yıl önce yapıldığını söyleyerek, “Çandarlı İbrahim Paşa Hamamı, eski bir yerleşim yeri olan Hisar bölgesinde, yüzlerce yıl hamam olarak hizmet vermiş. Daha sonra uzun yıllar kullanılmayan ve tahribatlara uğrayan hamamın restorasyonunu şimdi gerçekleştiriyoruz. Çalışmalar tamamlanınca yapı, Bursa’nın ilk liselerinden biri olan ve ‘Hamidiye Sanayi Mektebi’ olarak bilinen Tophane Endüstri Meslek ve Teknik Lisesi’nin tarihini yansıtacak bir ‘müze’ olacak” diye konuştu. Başkan Altepe, yapının ‘Çandarlı İbrahim Paşa Müzesi’ olarak Bursa’nın tarihini geleceğe taşıyacağını da sözlerine ekledi.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X