55 bin lirayla dünya turu!

Antalyalı müzisyen Emre Sönmezcan, işini bırakıp arababasını satıp evini boşalttıktan sonra, 55 bin TL ile çıktığı dünya turunda 432 günde 29 ülkede 160’dan fazla şehir, bölge, kasaba ve köy gezdi.

55 bin lirayla dünya turu!

Kaleiçi’nde 1998’den beri Blue Life grubunun kurucularından, hem solisti hem de gitaristi olan 41 yaşındaki Emre Sönmezcan, hayali olan dünya seyahati için uzun yıllar para biriktirdi. Seyahat için arabasını satan, evini boşaltan, işini bırakan bekar Sönmezcan, 1 Ekim 2013 günü cebinde 55 bin lira ve sırt çantasıyla yola çıktı. İstanbul’dan uçakla önce Nepal’e giden Sönmezcan’ın 29 ülkede 160’tan fazla şehir, köy ve kasabayı içeren gezisi 432 gün sürdü. 100 bin kilometreye yakın yol yapan Sönmezcan, 6 Aralık 2014’te Türkiye’ye geri döndü.

ETKİLEYİCİ MANZARALAR

Emre Sönmezcan, “Tur sırasında balina ve köpekbalığıyla yüzdüm. Endonezya ve Nigaragua’da yanardağlara tırmandım. Yeni Zelanda’da Millford Sounds Milli Parkı’nın mutlaka görülmesi gerekir. Arjantin- Breziyla sınırındaki İgvazu şelaleleri, Meksika’da Teotihuacan piramitleri, Kamboçya’da Ankar tapınakları, Himalaya Dağları gibi çok etkileyici manzaralarla karşılaştım” dedi.

KAMBOÇYA’DA TÜRKLER

29 ülkede birbirinden ilginç olaylara tanıklık eden Sönmezcan, birçok doğa harikasını da görme fırsatı buldu. Kamboçya’da asıl adı Koh Rong olan bir adada bar, dalış okulu, lokanta, pansiyon gibi işletmelerin Türkler tarafından yapıldığını belirten Sönmezcan, tesadüf gittiği bu adanın isminin bölgede ‘Türkler Adası’ olarak anıldığını kaydetti. 

TUTKULU HERKES YAPABİLİR

Tutkun olan herkesin böyle bir tur yapabileceğini belirten Sönmezcan, ancak kolay olmadığını söyledi. Yerel tesisler, pansiyonlarda, bazen 10 kişiyle aynı odayı paylaştıklarını kaydeden Sönmezcan, gezisi sırasında Tayland’da tanıştığı bir gezginle bir süre sonra Hollanda’da tekrar karşılaştığını ve çok ilginç bir duygu olduğunu dile getirdi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X