5,6 büyüklüğünde deprem

Japonya’nın başkenti Tokyo’nun kuzeybatısındaki Saitama bölgesinde 5,6 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

5,6 büyüklüğünde deprem

Japonya Meteoroloji Ajansı, yerel saatle 14.28’de başkent Tokyo’nun kuzeybatısındaki Saitama bölgesinde meydana gelen depremin can ya da mal kaybına yol açmadığını açıkladı. 

Ajans, yerin 50 kilometre derinliğinde kaydedilen depremin ardından önlem olarak tsunami uyarısı yaptı. Uyarı, kısa süre sonra kaldırıldı. 

Başkent Tokyo’nun yanı sıra çevresindeki Ibaraki, Toçigi, Saitama ve Gunma bölgelerinde de hissedilen depremin ardından 11 Mart 2011’deki deprem ve tsunami faciasında ağır hasar gören Fukuşima nükleer santralinde herhangi bir anormalliğe rastlanmadığı belirtildi. 

Tren seferleri 10 dakika ertelenirken Narita Uluslararası Havaalanı, pistlerin kontrol edilmesi için kısa süre trafiğe kapatıldı. 

“Pasifik Ateş Çemberi” deprem ve volkan kuşağında yer alan Japonya, 11 Mart 2011’de tarihinin en büyük  deprem felaketlerinden birini yaşamıştı. Richter ölçeğine göre 9 büyüklüğündekideprem ve sonrasındaki tsunami, 19 bin kişinin yaşamını yitirmesine, binlercesinin yaralanmasına ve ülkenin kuzeydoğu kıyılarında büyük hasara yol açmıştı.

Deprem ve tsunami, Fukuşima nükleer santralinde radyoaktif sızıntıya yol açarak Çernobil’den 25 yıl sonra dünyanın en büyük ikinci nükleer felaketine neden olmuştu. Üç reaktörün erimesi sonucu ortaya çıkan radyasyon sızıntısının ardından bölgede yaşayan 160 bin kişi tahliye edilmişti.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X