5’inci üniversiteyi okumak için 35’inci kez sınava girdi

Samsun’un Bafra ilçesinde sınıf öğretmenliği yapan ve 3 üniversite mezunu 53 yaşındaki Adem Topçuoğlu, 35’inci kez üniversite sınavına girdi.

5’inci üniversiteyi okumak için 35’inci kez sınava girdi

Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na (YGS) Bafra Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinde giren Topçuoğlu, sınav öncesinde AA muhabirine yaptığı açıklamada, gireceği sınavın 35’inci deneyimi olacağını söyledi.

Bafra Lisesinden 1980 yılında mezun olduğunu, o tarihten sonra üniversite sınavlarına girdiğini anlatan Adem Topçuoğlu, “35’inci kez sınava giriyorum. 4’üncü üniversitemi okuyorum. Bu sene bitecek. İnşallah 5’inci üniversitemi seneye düşünüyorum. 3 üniversite bitirdim. Turizm otelcilik, işletme fakültesi ve otobüs şoförlüğü bitirdim. Son olarak kamu yönetimi okuyorum, o da bitmek üzere” dedi.

Sınava girecek öğrencilere nasihat etti

Sınava girecek öğrencileri “heyecanlanmamaları” için teskin etmeye çalışan Topçuoğlu, kendisinin sınav heyecanını aştığını söyleyerek, “Bildiğiniz soruları yapın, bilemediklerinizi de bildiklerinizden sonra tekrar gözden geçirerek cevaplayın. Rahat olun, kendinizi bunaltmayın” şeklinde nasihatlarda bulundu.

Liseden mezun olduktan sonraki ilk sınavında heyecanlandığını anlatan Adem Topçuoğlu, şunları dile getirdi:

“Lise bitiyor, ben ilk sınava giriyorum. Her sınava girmem bana o anı yaşatıyor. İlk defa ya da ikinci kez sınava giren öğrenciler beni görünce nasihat veriyorum, heyecanlanmamalarını söylüyorum, ‘üzülmeyin’ diyorum. ‘Bu birinci sınav, bir olmazsa ikinci sınav olur, üç olur’ gibi moral veriyorum, ben 34 kez sınava girdiğimi, gireceğim bu sınavın ise 35’inci olduğunu söylüyorum. Sadece rahat olsunlar, kafalarına hiçbir şey takmasınlar. Bu sınavın sonu yok, her zaman sınava girme hakları var. Sorulara sakince ve düşünerek cevap versinler.”

Topçuoğlu, sınavın ardından ise “35’inci sınavımı bitirdim, gayet rahat geçti. İnşallah diğer arkadaşlar da rahat ve sakin bir sınav geçirmiştir, başarılı olmuştur. Sınavlarda başarılı olabilmek için çok çalışmak lazım, öyle kuru kuruya gelinmiyor. Benim öğrencilerden bir tek ayrıcalığım, ön hazırlığımın olmaması. 1980 yıllarındaki bilgilerle sınava giriyorum” ifadesini kullandı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X