6 milyon öğrenciye 57 bin ton süt

Okullarda süt dağıtımına başlandı. Bakan Çelik, ‘Okul Sütü Pogramı’nın bu yıl 17 Haziran’a kadar devam edeceğini belirterek, ”57 bin ton sütün 6 milyon öğrenciye ulaşmasını sağlayacağız” dedi.

6 milyon öğrenciye 57 bin ton süt

Gıda, Tarım ve Hayvancılık, Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlıkları ile Ulusal Süt Konseyinin işbirliğiyle ‘Okul Sütü 5. Yılı Programı’nın başlaması nedeniyle Köy Hizmetleri İlkokulu’nda tören düzenlendi. 

Törene Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile diğer yetkililer katıldı. Bakan Çelik, konuşmasında, okul sütü programının 2012 yılından beri uygulandığını anımsatarak, 33 bin 736 okula pazartesi, çarşamba ve cuma günleri 3 gün süt dağıtımının bu yıl da süreceğini söyledi. Programın 17 Haziran’a kadar devam edeceğini belirten Çelik, toplam 57 bin ton sütün 6 milyon öğrenciye ulaşmasını sağlayacaklarını ifade etti. Çelik, programın başladığı 2012 ile bu yılın sonuna kadar dağıtılacak toplam süt miktarının 250 bin tona ulaşacağını belirtti.

BANA DE TORUNUMA DA LAZIM

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu da, sağlıklı nesiller yetişmesi amacıyla bu projenin hayata geçirildiğini anımsatarak, süt dağıtımının, sağlıklı yaşam alışkanlığı kazanılmasında çok önemli bir adım olduğunu vurguladı. 

Bakanlık olarak öncelikle ‘sağlıklı birey’, ‘sağlıklı nesil’, ‘sağlıklı öğrenci’, ‘sağlıklı toplum’ düşüncesiyle bu adımları attıklarını ifade eden Müezzinoğlu, bunun gerçekleşebilmesi için sağlıklı yaşamın bir kültür haline gelmesi gerektiğini dile getirdi. Müezzinoğlu, ”Kötü alışkanlıklardan uzak durma, sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam. Bu üçü bana da torunuma da herkese de lazım” ifadelerini kullandı.

HER SINIFA SAĞLIK TEMSİLCİSİ

Başlatmayı düşündükleri yeni bir projeyle ilgili açıklamalarda da bulunan Müezzinoğlu, bunu Milli Eğitim Bakanı Avcı ile paylaşmadığını, ilk kez burada dile getireceğini söyledi. 

Müezzinoğlu, ”Sağlık Bakanlığı olarak biz istiyoruz ki okullarımızda ‘sınıf sağlık temsilcisi’ olsun. Her sınıfımızda bir kişi sağlık temsilcisi olsun. Her okulumuzda bir sağlık elçimiz olsun” dedi. Her okulda bir sağlık gönüllüsü öğretmenin olmasını istediklerini de ifade eden Müezzinoğlu, ”Bu şekilde okullarımıza da ‘Sağlık Dostu Okullar’ sertifikası verelim. İnşallah projeye son şeklini veriyoruz” diye konuştu.

SIRADAN BİR ETKİNLİK DEĞİL

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, programın hayata geçmesinde emeği olanlara teşekkür etti. Okullarda öğrencilere bugüne kadar dağıtılan süt miktarının 250 milyon litreye ulaşacağına dikkati çeken Avcı, ”Okul Sütü Programı basit, sıradan bir etkinlik, bir kalemde geçiştirilecek bir icraat değil” dedi. 

Ulusal Süt Konseyi (USK) Başkanı Harun Çallı ise sütün sağlıklı beslenmek için temel gıdaların başında yer aldığını ve dünyada 80’den fazla ülkede okul sütü programı uygulandığını vurguladı. Konuşmaların ardından Çelik, Avcı ve Müezzinoğlu, sınıfları ziyaret ederek öğrencilerle sohbet etti, süt dağıttı ve hediyeler verdi. Avcı, Çelik ve Müezzinoğlu’nun ziyaret ettiği ana sınıfında eğitim gören Zeynep Eflal Mevvasoğlu, İstiklal Marşı’nı okudu.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X