7 aylık bebek de cezaevine girecek!

İstanbul 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’de görülen dava sonucu ‘yasadışı silahlı terör örgütü propagandası yapmak ve örgüt üyesi’ olduğu gerekçesiyle 2013 yılında 9 yıl hapis cezasına çarptırılan 27 yaşındaki Yeliz Esmek Toy, Yargıtay’ın kararı onaması halin

7 aylık bebek de cezaevine girecek!

Kocaeli’nde ailesi ile birlikte yaşadığı 2010 yılında Kocaeli Gençlik Derneği’nin düzenlediği basın açıklamalarına katılan Yeliz Esmek Toy, 4 Kasım 2010 günü düzenlenen DHKP-C operasyonunda 17 kişiyi ile birlikte gözaltına alındı.

Tutuksuz yargılanmak üzere serbest bıraktı. Dönemin özel yetkili mahkemesi olan İstanbul 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde 2 yıl süren yargılama sonunda Toy, ‘yasadışı silahlı terör örgütü propagandası yapmak ve örgüt üyesi’ olduğu gerekçesiyle 2013 yılında 9 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Toy, avukatı aracılığıyla karara itiraz etti. Dosyası Yargıtay’a gönderilen Toy, kararın onanması halinde cezaevine gireceği günü bekliyor.

“ÖRGÜT ELEMANI DEĞİLİM”

Tunceli’de inşaat işçisi Kemal Toy ile 2 yıl önce evlenip kente yerleşen Yeliz Esmek Toy, 7 aylık olan kızı İdil Berkin ile birlikte cezaevine girmek istemediğini söyledi.

Toy, yargılandığı İstanbul 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nin o dönemki Başkanı Metin Özçelik’in paralel yapıdan tutuklandığını, mahkeme savcısı Celal Kara’nın da HSYK tarafından meslekten ihraç edildiğini söyledi.

Duruşmalarda demokratik hakkını kullanarak basın açıklamalarına katıldığını ve hiç terör örgütü ile bağlantısı bulunmadığını anlattığını belirten Toy, “Hakkımızda hüküm veren, bana basın açıklamalarına katıldığım için 9 yıl hapis cezası veren mahkemenin başkanı, hukuksuz karar verdiği için, paralel yapı adına görev yaptığı gerekçesiyle tutuklanmış durumda. Yine mahkemenin ve soruşturmanın savcısı Celal Kara, hukuksuz kararları nedeniyle paralel yapıyla ilişkisi olduğu gerekçesi ile görevden alındı ve meslekten ihraç edildi. Bu durumda hukuksuzluk yaptıkları hukuksuz karar verdikleri belli olan hakim ve savcının verdiği kararlar ne kadar yasal, ne kadar vicdani?” dedi.

“CEZA ONANIRSA, BEBEĞİMLE BİRLİKTE CEZAEVİNE GİRECEĞİM”

Aldığı 9 yıl hapis cezasına itirazda bulunduklarını, dosyanın da şu an Yargıtay’da olduğunu hatırlatan Toy, cezanın onaylanması halinde 7 aylık kız çocuğuyla birlikte cezaevine girmeyi beklediğini ifade ederek, “Küçük çocuğum demir parmaklıklar arasında büyümesin. Bize yeniden yargılanma hakkı verilmeli. Zaten aynı mahkemenin verdiği birçok karar bozuldu” dedi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X