81 yaşındaki adam büyükelçilik önünde kendini yaktı

Güney Kore’nin başkenti Seul’de, Japonya’nın, İkinci Dünya Savaşı’nda Japon askerlerinin, “cinsel köle” olarak kullandığı kadınlardan özür dilememesini protesto eden kişi, kendini ateşe verdi.

81 yaşındaki adam büyükelçilik önünde kendini yaktı
HABERİ PAYLAŞ

Güvenlik güçleri, Japonya’nın Seul Büyükelçiliği önünde toplanan göstericiler arasında bulunan 81 yaşındaki kişinin kendini yaktıktan sonra hastaneye kaldırıldığını ve durumunun ağır olmadığını bildirdi.

Güney Koreliler, Japonya Başbakanı Şinzo Abe’nin İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinin 70’inci yıl dönümü nedeniyle önümüzdeki günlerde yapacağı konuşmada “cinsel köle” olarak kullanılan kadınlardan özür dilemesini bekliyor.

15 Ağustos’ta Japonya’nın sömürge yönetiminden kurtuluşunun 70’inci yılını kutlayacak Güney Kore’de Dışişleri Bakanı Yun Byung-se de Abe’yi konuşmasında özür dilemeye davet etti.

Çok sayıda Güney Koreli kadın, İkinci Dünya Savaşı sırasında ülkeyi işgal eden Japon askerleri tarafından köle olarak kullanılmıştı. Bu kadınlardan sadece 50’si hayatta bulunuyor. Mağduriyetlerinin hala devam ettiğini ileri süren kadınlar, her hafta Japonya’nın Seul Büyükelçiliği önünde protesto düzenliyor.

Eski Japonya Başbakanı Tomiçi Murayama, 1990’larda iktidarda bulunduğu dönemde İkinci Dünya Savaşı sırasında yaşananlar için özür dilemişti.

Japonya, 1965’te imzalanan anlaşmayla İkinci Dünya Savaşı’ndan kaynaklanan tüm tazminat konularının çözüldüğünü ileri sürüyor. Güney Kore ise bazı vatandaşlarının köle olarak kullanılması dahil işlenen savaş suçlarının yeniden ele alınması gerektiğini savunuyor.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X