89 Avrupalı’ya Putin’den yasak

Rusya aralarında dokuz Alman’ın da bulunduğu 89 Avrupalı politikacı ve üst düzey askeri yetkilinin ülkeye girişini yasakladı.

89 Avrupalı’ya Putin’den yasak

Ülkeye girmesi yasaklı politikacıların listesini genişleten Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Alman milletvekili Karl-Georg Wellmann’ın ardından aralarında 9’u Alman olmak üzere 88 Avrupalı politikacı ve üst düzey askeri yetkiliyi kara listeye aldı.

Hıristiyan Demokrat Partili (CDU) Federal Meclis Üyesi Karl-Georg Wellmann, geçtiğimiz Pazar günü, Moskova’nın Şeremetyevo Uluslararası Havalimanı’nda polis tarafından engellenerek Rusya’ya girişinin Kasım 2019’a kadar yasak olduğu açıklanmıştı. 

Welmmmann’ın ardından Alman politikacılar arasında Hıristiyan Birlik Partileri Parlamento Grup Başkanvekili Michael Fuchs, AB Parlamentosu Yeşiller Grupbaşkanvekili Rebecca Harms, Yeşiller’den Daniel Cohn-Bendit, Alman Savunma Bakanlığı Müsteşarı Katrin Suder, Alman Hava Kuvvetleri Müfettişi ve Hıristiyan Sosyal Birlik Partisi CSU’lu politikacı Bernd Posselt’in de Rusya’ya girişinin yasaklı olduğu iddia edildi.

ÖNEMLİ İSİMLER VAR

Ayrıca Alman politikacıların yanısıra Rusya’ya girişi yasaklanan Avrupalı politikacılar arasında İngiltere eski Dışişleri ve Savunma Bakanı Malcolm Rifkind, Belçika eski Başbakanı ve AB Parlamentosu üyesi Guy Verhofstadt, Çek politikacı ve eski dışişleri bakanı Karel Schwarzenberg, Letonya eski Dışişleri Bakanı ve eski Avrupa Komiseri Sandra Kalniete, İngiliz diplomat ve istihbarat servisi MI6 eski başkanı Robert John Sawers, Estonya Adalet Bakanı Urmas Reinsalu, İngiltere eski Başbakan Yardımcısı Nick Clegg, Polonya eski başbakanı ve Avrupa Parlamentosu eski başkanı Jerzy Buzek gibi önemli isimlerin de bulunduğu belirtildi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X