AB, Rusya’daki temsilcisini Brüksel’e çağırdı

Avrupa Birliği (AB) Konseyi, Rusya Federasyonu’ndaki AB Temsilcisi Markus Ederer’in istişareler için Brüksel’e çağrılmasını talep etti.

AB, Rusya’daki temsilcisini Brüksel’e çağırdı
HABERİ PAYLAŞ

AB Liderler Zirvesi kapsamında AB liderleri, Sergey Skripal ile kızı Yulia’nın zehirlenmesinin arkasında büyük ihtimalle Rusya bulunduğu konusunda mutabık kaldı. Liderler, zirvenin ikinci gününde AB’nin Rusya’daki temsilcisini Brüksel’e çağırma kararı aldı.

AB Konseyi’nden konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, ‘AB Konseyi, AB Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’nin Rusya Federasyonu’ndaki AB Temsilcisini istişareler için Brüksel’e çağırmasını talep ediyor’ ifadesi yer aldı.

Açıklamada, Ederer’in konuya ilişkin bilgilendirildiği, hafta sonu Salisbury saldırısı hakkında istişare yürütmek için Brüksel’e gelmesinin beklendiği kaydedildi.

23 DİPLOMAT AYRILDI 

Öte yandan Londra’nın 23 Rus diplomatı sınırdışı etmesinin ardından dün de içinde İngiliz diplomatların bulunduğu araçların Moskova’daki İngiltere Büyükelçiliği’nden ayrıldığı belirtiliyor. İngiltere’nin, 23 Rus diplomatı ülkeden göndermesine karşılık olarak Rusya’nın da Moskova’daki İngiliz Büyükelçiliği’ndeki 23 İngiliz diplomatı sınırdışı ettiği ifade ediliyor.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X