AB Zirvesi’nde ‘Renzi’ protestosu

Bratislava’da gerçekleştirilen AB liderler zirvesine, İtalya Başbakanı Renzi’nin protestosu damgasını vurdu. Renzi, zirvenin ekonomi ve göçle ilgili sonuçlarından memnun olmadığı için Merkel ve Hollande ile planlanan basın toplantısını iptal etti.

AB Zirvesi’nde ‘Renzi’ protestosu

Slovakya’nın başkenti Bratislava’da gerçekleştirilen gayriresmi AB liderler zirvesine, İtalya Başbakanı Matteo Renzi’nin protestosu damga vurdu. Zirveden çıkan sonuçtan memnun olmadığını belirten Renzi, Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ve Almanya Başbakanı Merkel ile planlanan ortak basın toplantısını iptal etti.

İtalyan basını olayı “Renzi, Merkel ve Holland’e karşı: bölünme” şeklinde duyurdu. Basına yansıyan haberlere göre Renzi, “Merkel ve Hollande ile basın toplantısı yapamam çünkü çıkan sonuçları paylaşmıyorum. Bu bir polemik meselesi değil. Zirvenin ekonomi ve göçle ilgili sonuçlarından memnun değilim” ifadelerini kullandı.

GÖÇ VE EKONOMİ POLİTİKASI

Fransa’nın ve Almanya’nın sığınmacı krizi ve ekonomik sorunların çözümüne ilişkin sunduğu önerilere katılmayan Renzi’nin, protesto amacıyla basın toplantısını iptal ettiği öğrenildi.

Renzi, twitter hesabından yaptığı açıklamada, Avrupa’nın göç ve ekonomi politikalarını değiştirmesi gerektiğini vurguladı. Renzi, “İleriye doğru adımlar. Ama ufak ufak. Küçük bir adım. Avrupa göç ve ekonomi politikalarına değil, çok fazla riske girecek” diye yazdı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X