ABD ile Rusya arasında yeni gerginlik!

Beyaz Saray Sözcüsü Earnest, hafta başında Rus savaş uçaklarının Kore yarımadası açıklarında ABD’ye ait bir uçak gemisi yakınlarında uçtuğunu, Amerikan uçaklarının da acilen havalandığını bildirdi.

ABD ile Rusya arasında yeni gerginlik!

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, bu hafta başında Rus savaş uçaklarının Kore yarımadası açıklarında ABD’ye ait bir uçak gemisi yakınlarında uçtuğunu, Rus uçaklarına karşı Amerikan uçaklarının gemiden acilen havalandığını söyledi.

Earnest, günlük basın toplantısında, Güney Kore’de askeri eğitim için bulunan USS Ronald Reagan adlı uçak gemisine Japon Denizi’nde Rus uçaklarının yaklaştığını ve Amerikan uçaklarının Rus uçaklarına bölgeden ayrılana kadar eşlik ettiğini duyurdu. 

ABD uçak gemisine yaklaşan Rus jetlerinin büyük bir tehlike oluşturmadığını belirten Earnest, “Rus uçaklarıyla ilk olarak bölgede bulunan Kore uçakları karşılaştı. Dört FA-18 (Rus) bombardıman uçaklarını karşılamak üzere uçak gemisinden acilen havalandı ve Rus uçaklarına USS Ronald Reagan’ın bulunduğu bölgenin dışına çıkana kadar eşlik etti” dedi.

Earnest, “Bu tehdit içeren bir karşılaşma değildi” diye konuştu.

Rusya’yı daha önce Türkiye gibi farklı ülkelerde yaptıkları “ihlaller” konusunda uyardıklarını kaydeden Earnest, Kore açıklarındaki son olayın farklı olduğunu belirtti. Earnest, “Bu biraz farklı. Bu uluslararası sular ve uluslararası hava sahası” ifadelerini kullandı.

ABD ordusundan bir yetkili de Rus uçaklarının TU-142 tipi uzun menzilli deniz keşif uçakları olduğunu, ve bunların ABD gemisine bir deniz mili kadar yaklaştığını söyledi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X