ABD, o casusu 30 yıl sonra serbest bırakıyor

İsrail adına casusluk yaptığı gerekçesiyle ABD’nin ömür boyu hapse mahkum ettiği ABD Deniz Kuvvetleri eski çalışanı Jonathan Pollard kasım ayında serbest bırakılacak. ABD’nin kararını selamlayan Netanyahu, “Serbest bırakılmasını dört gözle bekliyoruz” açı

ABD, o casusu 30 yıl sonra serbest bırakıyor

Yıllardır ABD ve İsrail arasında bir sorun olarak duran sorun Tel Aviv lehine çözülüyor. İsrail adına casusluk yaptığı gerekçesiyle 1987 yılında ömür boyu hapse mahkum olan Jonathan Pollard’ın kasım ayında serbest kalacağı avukatları tarafından açıklandı. 

1985 yılından bu yana cezaevinde olan Pollard’ın avukatları Eliot Lauer ve Jacques Semmelman, “Müvekkilimizin yakın zamanda serbest kalacak olmasında büyük mutluluk duyuyoruz” açıklaması yaptı.

Pollard’ın avukatları Eliot Lauer ve Jacques Semmelman, yaptıkları ortak açıklamada, Pollard’ın cezaevinden çıkmasının ardından 5 yıl süreyle ABD’de kalma şartı bulunduğunu belirtti. 

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da, Pollard’ın serbest bırakılacak olmasıyla ilgili açıklama yaptı. Pollard “Onlarca yıldır sarf edilen çabaların ardından Pollard sonunda serbest kalacak” dedi.

Yazılı açıklama yapan Netanyahu, “Pollard’ın mahkumiyeti boyunca ABD yöneticileri ile yaptığım toplantı ve görüşmelerde, serbest bırakılması konusunu sürekli gündeme getirdim” ifadesini kullandı. 

NETANYAHU: DÖRT GÖZLE BEKLİYORUZ 

Şartlı tahliye kararından sonra Pollard’ın eşi Esther ile de konuştuğunu belirten Netanyahu, “Serbest bırakılmasını dört gözle bekliyoruz” diye konuştu.

ABD’de İsrail adına casusluk yaptığı gerekçesiyle 1985’ten beri tutuklu bulunan Jonathan Pollard’ın 30 yıllık cezasını doldurmasının ardından 21 Kasım 2015’te serbest bırakılacağı açıklanmıştı. 

BİNLERCE GİZLİ BELGEYİ İSRAİL’E VERDİ 

Yahudi kökenli 60 yaşındaki Jonathan Pollard, 1985’te Amerikan Deniz Kuvvetleri’nde çalışırken binlerce sayfalık gizli belgeyi İsrail’e vermek suçlamasıyla tutuklanmıştı.

Pollard’ın İsrail istihbaratına verdiği ABD gizli belgelerinde Sovyetler Birliği’nin Arap ülkelerine sattığı silahlar ile Suriye ve Irak’ın kimyasal silah programı yer alıyordu. 

İsrail istihbaratına bilgi sızdırırken yakalanan Pollard 1987’de ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Pollard’ın ismi İsrail-Filistin barış görüşmelerinde, İsrail hapishanelerindeki Filistinlilerin serbest bırakılması konusunda da gündeme gelmişti.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X