ABD seçimlerinde zafer Cumhuriyetçilerin

ABD`deki ara seçimlerde, resmi olmayan sonuçlara göre Cumhuriyetçi Parti, Temsilciler Meclisi`nin yanı sıra Senato`da da çoğunluğa ulaştı.

ABD seçimlerinde zafer Cumhuriyetçilerin
HABERİ PAYLAŞ
ABD’deki ara seçimlerde resmi olmayan sonuçlara göre Cumhuriyetçi Parti, Kongre’nin iki kanadında da çoğunluğu elde etti.
 
Amerikalı seçmenler, 435 üyeli Temsilciler Meclisi’nin tamamı, Senato’nun 36 sandalyesi ve 38 eyaletin valisi ile eyalet meclislerinin üyelerini belirlemek için sandık başına gitti.
 
Senato’nun 100 sandalyesinden 36’sı için yapılan seçimlerde şu ana kadar Demokratlar 11, Cumhuriyetçiler de 22 sandalye kazandı. Böylece Senato’daki toplam sandalye dağılımında Demokratlar 45, Cumhuriyetçiler 52 sandalyeye sahip oldu ve Cumhuriyetçiler 8 yıl aradan sonra ilk kez Senato’da çoğunluğu elde etti.
 
Cumhuriyetçiler Temsilciler Meclisi’nde de çoğunluk
 
Kongre’nin Temsilciler Meclisi kanadında ise Cumhuriyetçiler yarışı önde götürüyor.
 
Meclisin 435 üyesinin tamamı için yapılan seçimlerde, şimdiye kadar Cumhuriyetçiler 235 sandalyeyi elde etti. Demokratlar ise 160 sandalye kazandı.
 
Önceki Kongre döneminde mecliste çoğunluğa sahip olan Cumhuriyetçiler, beklenildiği gibi yeni dönemde de ağırlığını korumayı başardı.
 
Onur duyuyoruz
 
ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Cumhuriyetçi John Boehner, ABD’de ara seçimlerde resmi olmayan sonuçlara göre Kongre’nin iki kanadında da çoğunluğu elde eden partisine Amerikan halkının verdiği sorumluluktan onur duyduklarını bildirdi.
 
Boehner, ara seçimlerde Kongre’nin her iki kanadında Cumhuriyetçi Parti’nin çoğunluğu almasının ardından yazılı açıklama yaptı.
 
“Amerikan halkının bize verdiği sorumluluktan onur duyduk. Ancak bu bir kutlama zamanı değildir” ifadesini kullanan Boehner, hükümetin, zor durumdaki ekonomiden başlayarak ülkenin karşı karşıya kaldığı zorlukları yenmek için önerilen çözümleri uygulamaya koyma zamanı olduğunu belirtti.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X