ABD Suriye’de resmen muhaliflere yardım edecek

ABD, IŞİD’le mücadele kapsamında Suriye’de taramadan geçirilmiş belirli muhalefet liderleri ve onların ünitelerine silah ve ekipman desteğinde bulunma kararı aldı.

ABD Suriye’de resmen muhaliflere yardım edecek
HABERİ PAYLAŞ

Pentagon Sözcüsü Peter Cook, Suriye’de IŞİD ile mücadele çabalarına ilişkin yaptığı açıklamada, örgütle savaş çabaları kapsamında Pentagon’un, geçtiğimiz yıl Kongre’den Suriyeli ılımlı muhaliflerin eğitilmesine yönelik yetki aldığını hatırlattı. Eğit-donatın başlangıcından itibaren katettikleri aşamayı gözden geçirdiklerini, zorlukların belirlendiğini ve sahada partnerlerinin desteklenmesini ilerletmek için karar almaya çalıştıklarının altını çizen Cook, bu süre zarfında da sahadaki koalisyon ortaklarının örgütün kontrolündeki alanları geri alması için çabaladıklarına vurgu yaptı.

Cook, açıklamasında, “Bu ilerlemeye ilaveten, Savunma Bakanı Ashton Carter, taramadan geçirilmiş belirli muhalefet liderleri ve onların ünitelerine teçhizat ve silah desteğinde bulunma talimatı verdi ki zamanla onlar hala  IŞİD tarafından kontrol edilen alanlara daha güçlü girebilsin. Bu grupların katettiği aşamayı izleyeceğiz ve IŞİD’e karşı savaşlarında onlara hava desteği sunacağız” bilgisini paylaştı.

Bu liderlerin ve ünitelerinin teçhizatlandırılmasının Suriye’de IŞİD’e karşı sağlanmış olan ilerlemenin güçlendirilmesini sağlayacağını ifade eden Cook, açıklamasında Carter’ın, “Suriye’de DIŞİD’in kalıcı olarak yenilgiye uğratılmasında yerel, harekete geçirilmiş ve kabiliyetli güçlerin başarısına bağlı olacağına inancımı sürdürüyorum. Bugün başlattığımız değişiklikler zamanla Suriye’de IŞİD ile mücadele eden kuvvetlerin muharebe gücünü artıracak ve IŞİD’in kalıcı olarak yenilgiye uğratılması kampanyamıza yardımcı olacaktır” değerlendirmesine yer verdi.

Cook, örgütle mücadele kapsamındaki koalisyona destek olan partnerlerine de teşekkür ederek, onlarla işbirliğini genişletmek ve derinleştirmek için çalışmayı sürdüreceklerini kaydetti. Cook, “Bu programı değerlendirmeye devam edeceğiz ve uygun görüldüğü takdirde zamanla düzenlemeler yapmayı umuyoruz. En başından beri dediğimiz gibi, IŞİD’e karşı mücadele zaman alacak” ifadesini kullandı.

ABD, güvendiği güçlere desteği artırıyor

Dolayısıyla yetkililer, IŞİD ile savaşan güçlerin elemanlarını eğitime alarak, onları haftalarca sahadan çekmek yerine, taramadan geçirilmiş muhalif liderlere ve onların sahadaki birimlerine silah ve ekipman desteğinde bulunmanın daha etkin bir yaklaşım olacağına karar kıldıklarını dile getirdi.

Kobani ve Tel Abyad örneğinin, koalisyonun hava saldırılarının sahadaki güçlerin çabalarıyla birleşince ne kadar etkili olduğunu gözler önüne serdiğini söyleyen yetkililer, Suriye’de, özellikle de ülkenin kuzeyinde bazı ılımlı muhaliflerle bir süredir çalıştıklarını ve bu grupları bildiklerini dile getirdi.

Yetkililer, bu güçlere güvenlerinin yüksek düzeyde olduğuna işaret ederek, bunların konumunu güçlendirmek ve daha etkili hale getirmek istediklerini bildirerek, “Kuzeyde, Araplar, Hrıstiyanlar, Kürtlerle gayet derin ilişkilerimiz var ve bu devam ediyor. Bunun yanında, güneyde bazı ılımlı gruplar bayağı başarılı” diye konuştu.

Temel düzeydeki silahlar olacak

Yetkililer, bir soru üzerine, belirlenmiş muhalif liderler ve birimlerine temel düzeydeki silahlardan destek vereceklerini, ancak zaman içerisinde güven inşasının geliştirilmesi halinde daha ağır silahların gözden geçirilebileceğini kaydetti. Ancak yetkililer, şu aşamada yüksek kapasiteli silahların yardımlara dahil olmadığını vurguladı.

Başka bir soru üzerine, güvenli bölge oluşturulmasının ciddi kaynak ve sahaya güç yerleştirme zorlukları barındırdığını belirten yetkililer, bu nedenle böyle bir bölge oluşturulmasını şu anda değerlendirmediklerini kaydetti.

Yetkililer, odak noktalarının Esed rejimi değil, IŞİD ile mücadele olduğunu da hatırlatarak, Suriye’deki çatışmalara kalıcı çözümün siyasi dönüşümle getirilebileceğini kaydetti.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X