ABD tankları bölgede istikrarı baltalıyor

Alman siyasetinin önemli isimleri, ABD tanklarının, NATO’nun Rusya’yı çevreleme politikaları kapsamında Almanya’nın Bremerhaven limanına sevk edilmesine tepki gösterdi.

ABD tankları bölgede istikrarı baltalıyor
HABERİ PAYLAŞ

Almanya’da yayın yapan haftalık haber dergisi Focus’un İnternet sitesinde yer alan bir habere göre, Alman Sosyal Demokrat Parti (SDP) ve Die Linke partisinden üst düzey siyasetçiler, NATO gücünde görevli ABD tanklarının geçtiğimiz günlerde Almanya’ya gönderilmesine karşı çıktı.

SDP üyesi ve Brandenburg eyalet parlamentosu lideri Dietmar Woidke, Rusya’nın da tepkisini çeken Doğu Avrupa’daki NATO hareketliliğine ilişkin olarak, ‘Tankların sınır boyunca bir ileri bir geri gitmelerinin bizim için bir faydası olmayacak’ dedi. Taraflar arasında itidale dayalı bir yaklaşımın sürdürülmesi gerektiğini ifade eden Woidke bütün zorluklara karşın Moskova ile diyaloğun sürdürülmesi gerektiğine işaret etti.

Die Linke partisi başkan yardımcısı Tobias Pflueger’de NATO’nun söz konusu yaklaşımının yeni bir silahlanma yarışını kışkırtabileceğini ve bu durumun da Rusya ile ilişkilerde tansiyonun yükselmesine neden olacağını ifade etti. 

Almanya’ya ulaşan NATO silahları önümüzdeki günlerde NATO’nun Rusya’yı çevreleme ve sözde Rus saldırganlığını durdurma politikası kapsamında trenle Polonya’ya transfer edilecek. NATO silahları oradan da Baltık devletleri üzerinden Bulgaristan ve Romanya gibi NATO ülkelerinin ordularına teslim edilecek. 

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X