ABD vize krizi için 4 şart sundu! Çavuşoğlu’ndan sert tepki geldi

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD heyetinin vize krizinin bitmesi için sunduğu 4 şarta, “Türkiye dayatmalara boyun eğmez.” diyerek sert çıktı.

ABD vize krizi için 4 şart sundu! Çavuşoğlu’ndan sert tepki geldi
HABERİ PAYLAŞ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Portekiz Dışişleri Bakanı Silva, soruları cevapladı. ABD ile Türkiyearasında yaşanan vize kriziyle ilgili konuşan Bakan Çavuşoğlu, “Türkiye dayatmalara boyun eğmez.” dedi.

 

İşte Çavuşoğlu’nun konuşmasından öne çıkanlar:

 

“TÜRKİYE DAYATLARAMA BOYUN EĞMEZ”

 

ABD ile vize krizi hakkında konuşan Bakan Çavuşoğlu,” Türkiye dayatmalara boyun eğmez. Bizim çıkarlarmıza karşı gelen şeyleri kabul etmeyiz. Şartlar ne olursa olsun bir kişi suç işlemişse bu bizim elimizde değil. Hukuk gerekeni yapar. Vize krizi bizim için gereksiz bir krizdi. Diplomaside olgun bir tavır değildir. Biz ABD’nin aldığı karar karşılık bir karşılık verdik. Bu tip lüzumsuz konuların iki müttefik ülkenin konusu olmamalı. Bu konuları karşılıklı anlayışla çözebiliriz” dedi.

 

ABD, KRİZİN ÇÖZÜMÜ İÇİN 4 ŞART SUNDU

 

ABD heyeti vize krizinin bitmesi için dört şartını açıkladı. İşte o şartlar:

 

Metin Topuz ve Mete C. ile ilgili kanıtlar verilmeli.

Çalışanlara dair soruşturmada ABD’ye bilgi verilmeli.

Temasların ABD’nin isteğiyle uyumlu olup olmadığı sorulmalı.

 

Çalışan ABD’nin isteğiyle temas yürüttüyse tutuklanmamalı.

 

TÜRKİYE KABUL ETMEDİ

 

Diplomatik kaynaklar, Türkiye tarafının “ABD ile görüşmelerde önşartları kabul etmiyoruz” dediğini aktardı. ABD ile görüşmeler önşartsız başladı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X