ABD zırhlısı Caber Kalesi’nde

Amerikan birliği Menbiç’e takviye için giderken Türk toprağından geçti. ABD bayraklı zırhlı araç konvoyu Süleyman Şah Türbesi’nin taşınmadan önceki yeri olan Caber Kalesi önündeki köprüden geçti.

ABD zırhlısı Caber Kalesi’nde
HABERİ PAYLAŞ

Türkiye’nin tepkisine rağmen terör örgütü PKK’nın Suriye kolu YPG’ye ağır silah ve zırhlı yardımını sürerken, ABD’den bir hamle daha geldi.

 

Birkaç gün önce görüntülenen ABD bayrağı asılı zırhlı araç konvoyu, Süleyman Şah Türbesi’nin taşınmadan önceki yeri olan ve Suriye ile yapılan anlaşma gereği Türk toprağı sayılan ve Egemenlik hakları tamamen Türkiye’ye ait olan Caber Kalesi’nin önünde yer alan köprüden geçerken görüntülendi. 

Konvoydaki diğer zırhlıların ise Menbiç çevresine konuşlandırıldığı öğrenildi.

ABD KORUMASI ALTINDA

Bu arada Suriye’de Halep’e bağlı Menbiç kentindeki son duruma ilişkin önemli bir iddia ortaya atıldı. 

Rusya, ‘3 Mart’tan itibaren Menbiç’in güvenliğinden rejim birliklerinin sorumlu olacağını’ açıklamıştı. Ancak büyük bölümünü terör örgütü PKK’nın Suriye kolu YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) bağlı Menbiç Askeri Konseyi kasabanın ABD’nin öncülüğündeki koalisyon  güçlerinin koruması altında  olduğunu öne sürdü. 

Yapılan açıklamada, ‘Menbiç’in ve kırsal bölgelerinin bizim korumamız ve uluslararası koalisyonun gözetimi altında olduğunu bir kez daha teyit ediyoruz’ denildi. Açıklamada, kentin Amerikan destekli SDG ve ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon tarafından geçtiğimiz yıl DEAŞ’ın elinden alınmasından bu yana Konsey tarafından kontrol edildiği belirtildi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X